Sąd skazał za mówienie prawdy

Sąd skazał katolicką gazetę za mówienie prawdy o odpowiedzialności za aborcję, czyli zabójstwo - mówił bp drohiczyński Antoni Dydycz parafii pw. Chrystusa Króla w Ogrodnikach. Nawiązał w ten sposób do wczorajszego wyroku katowickiego sądu nakazującego "Gościowi Niedzielnemu" i archidiecezji katowickiej wypłacenie Alicji Tysiąc finansowego zadośćuczynienia i przeprosiny. Sąd zarzucił gazecie posługiwanie się „mową nienawiści” i zezwolił na potępianie aborcji jedynie ogólnie, a nie w odniesieniu do konkretnej osoby.

W czasie wizyty w parafii w Ogrodnikach bp Dydycz odwiedził szkołę oraz modlił się za zmarłych pochowanych na miejscowym cmentarzu. W homiliach nawiązywał do problematyki życia - mówił m.in. "o potrzebie mądrości w odczytywaniu złych zamiarów wrogów życia, obecnych powszechnie w przekazach medialnych" oraz o "fałszywej praworządności".

Przypomniał też osiemnastowieczną dewizę, dotyczącą skuteczności powtarzania kłamstwa, w które wreszcie ktoś uwierzy, stosowaną, jego zdaniem, przez media. Mówił też o wykorzystywaniu "prawnych paragrafów, które nie mają oparcia w podstawowych prawach człowieka". Jako przykład takiego postępowania wskazał na wyrok sądu "skazującego katolicką gazetę za mówienie prawdy o odpowiedzialności za aborcję, czyli zabójstwo".

Zachęcił również, aby w takiej rzeczywistości jeszcze chętniej sięgać do mediów katolickich w celu pogłębiania prawd o życiu człowieka. „Chcemy, aby nie pomniejszano ludzkiej godności i nie osłabiano naszego zaufania do przyszłości" – mówił. "Chcemy odnajdywać pomoc do spełnienia naszych obowiązków. Nie chcemy, aby ktoś się użalał nad tym, że w Polsce maleje liczba ludzi, ale chcemy, aby nikt nam nie przeszkadzał i nie osłabiał woli życia. Żeby nie ośmieszał rodziny, nie pomniejszał zadań i godności matki i ojca. Trzeba to podbudowywać, a sprawa wzrostu demograficznego stanie się prostszą" - tłumaczył bp Dydycz.

„Obecność Chrystusa Króla pokrzepia, podnosi na duchu i pozwala nawet w rozlicznych trudnościach, spokojnie spoglądać w przyszłość” - mówił bp Dydycz w Ogrodnikach. Przypomniał, że trzeba przyjąć ze zrozumieniem rytm życia parafii, podobnej do innych, a jednocześnie posiadającej specyficzny charakter. Posiada ona również - dodał - "to szczególne wezwanie Chrystusa Króla, który dodaje otuchy i umacnia".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »