- Wyrok w sprawie Alicja Tysiąc kontra „Gość Niedzielny” budzi wiele wątpliwości - powiedział w rozmowie z KAI Rzecznik Praw Obywatelskich. Janusz Kochanowski poinformował, że gdy zapozna się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, a jego wątpliwości nie zostaną rozwiane, „będzie reagował”.
Kochanowski zapytany przez KAI jak ocenia wczorajszą decyzję Sądu Okręgowego w Katowicach, który w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Alicji Tysiąc przez redakcję tygodnika „Gość Niedzielny” przyznał rację powódce stwierdził, iż wyrok ten jest „bardzo kontrowersyjny”.
Jak dotąd Rzecznik Praw Obywatelskich zapoznał się jedynie z treścią ustnego uzasadnienia wyroku, jednak jak podkreślił, materiał ten nasuwa szereg wątpliwości. Janusz Kochanowski poinformował, że zwrócił się do Sądu Okręgowego w Katowicach o przesłanie mu pisemnego uzasadnienia. „Zależnie od treści tegoż uzasadnienia będziemy reagowali. Jeżeli wątpliwości się potwierdzą, to można spodziewać się działań ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich” - zapewnił Kochanowski.
Rzecznik przyznał, że z wolnością wypowiedzi nie jest w Polsce najlepiej. Janusz Kochanowski zwracał na ten problem uwagę m.in. w rocznym raporcie z działalności Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. „Inne to były przykłady, ale atmosfera jest ta sama” - powiedział KAI Janusz Kochanowski.
Sąd Okręgowy w Katowicach wydał 23 września wyrok w sprawie Alicja Tysiąc kontra redakcja „Gościa Niedzielnego”. Kobieta uznała, że artykuły publikowane w tygodniku na jej temat naruszyły jej dobra osobiste. Sąd przychylił się do jej argumentacji i nakazał „Gościowi” zapłatę 30 tys. zł zadośćuczynienia oraz publikację przeprosin. Wyrok nie jest prawomocny. Redakcja tygodnika zapowiedziała już apelację.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.