Ok. 150 tys. wiernych zebrało się na lotnisku Turzany w Brnie, aby uczestniczyć w Mszy św., którą dziś odprawi Benedykt XVI. Jest to największe zgromadzenie religijne od czasu powstania Republiki Czeskiej w 1993 r.
Na lotnisku są pielgrzymi ze Słowacji, Polski, Austrii, Niemiec. Jest także prezydent Czech Vaclav Klaus z małżonką. Z papieżem Mszę św. będą koncelebrować m. in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn.
Jest piękna słoneczna pogoda. Ponad głowami rzesz wiernych powiewają flagi Watykanu, Czech, Słowacji, Polski i innych krajów. Benedykt XVI na miejsce celebry przybył w papamobile entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. Odegrano słynne fanfary z pierwszej części „Sinfonietty” Leoša Janáčka dedykowanej miastu Brno.
Już o godz. 6.30 z kościoła położonego nieopodal lotniska wyruszyła procesja z figurą Matki Bożej, która została ustawiona na papieskim ołtarzu. Jest to Madonna z Turany, najstarsza figura Maryi na Morawach. Legenda mówi, że do Księstwa Wielkomorawskiego przynieśli ją święci Cyryl i Metody.
Po przyjściu procesji rozpoczęła się adoracja przygotowana przez Wspólnotę Emmanuel, a następnie odbyła się wideoprezentacja Kościoła katolickiego w Republice Czeskiej.
Liturgii towarzyszy śpiew 120. osobowego chóru katedralnego w Brnie, orkiestra dęta oraz schola gregoriańska św. Michała. Podczas Mszy św. wykonywane będą dzieła kompozytorów związanych z Brnem, m.in. Leoša Janáčka, który przez wiele lat kierował szkołą organistów w tym mieście.
Diecezja brneńska powstała 5 grudnia 1777 r. Obecnie na jej terenie mieszka 1 354 tys. osób, z czego 533 tys. katolików (39,4 proc ludności). Pracuje tam 400 kapłanów, z czego 103 zakonnych. Wspiera ich 31 diakonów stałych.
Diecezją kieruje od 31 marca 1990 r. liczący 63 lata bp Vojtěch Cikrle.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.