Połowa Czechów za eutanazją

Połowa Czechów opowiada się za eutanazją, a dwie trzecie - za wprowadzeniem tzw. testamentu woli (ang. living will), czyli oświadczenia człowieka o zgodzie na przerwanie terapii, gdy znajdzie się w stanie wegetatywnym - pisze we wtorek czeski dziennik "Mlada fronta Dnes" (MfD).

Dziennik publikuje wyniki sondażu agencji Median, które prezentuje jej przedstawiciel Ludek Rambouszek.

Większość (67 proc.), którzy opowiadają się za eutanazją i testamentem woli, to ludzie z wyższym wykształceniem. Zróżnicowane są też poglądy na sprawę eutanazji w zależności od miejsca zamieszkania; za - opowiada się najwięcej mieszkańców dużych miast z Pragą na czele (66 proc.). Na Morawach, które, jak pisze CTK, są bardziej religijne, zwolenników eutanazji jest jedynie 44 proc.

Eutanazja ma więcej przeciwników wśród elektoratu Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) niż Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), którzy utrzymują, że eutanazji już się skrycie dokonuje, gdy lekarze świadomie doprowadzają do śmierci pacjenta chcąc skrócić jego cierpienia.

Jest mało prawdopodobne, by eutanazję wprowadzono w Republice Czeskiej w bliskiej przyszłości, lecz propozycja testamentu woli już jest w Izbie Poselskiej - pisze dziennik, zaznaczając, że projekt popierają wszystkie partie z wyjątkiem partii chrześcijańskich demokratów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  wiecej »