17 października obchodzony będzie jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w tym roku kryzys ekonomiczny pozbawił pracy co najmniej 50 mln ludzi na świecie.
Problemem ubóstwa dotkniętych jest ok. 1,4 mld ludzi. Obchody 17 października mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, a w szczególności w krajach rozwijających się.
Według tegorocznego przesłania ONZ, na problem ubóstwa należy zwrócić uwagę głównie ze względu na światowy kryzys ekonomiczny. "W dobie światowych kryzysów nasza uwaga powinna koncentrować się szczególnie na najbiedniejszych i pozbawionych opieki. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach recesji w pierwszej kolejności i najbardziej cierpią biedni" - podkreśla ONZ w swym przesłaniu.
Według szacunków ONZ, w tym roku kryzys pozbawił pracy co najmniej 50 mln ludzi. "Przypuszcza się, że w 2009 roku 100 milionów ludzi znajdzie się poniżej granicy ubóstwa. Zmiany klimatu jeszcze pogłębiają ten problem" - zwraca uwagę Organizacja.
Temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem to "Dzieci i rodziny przemawiają przeciwko ubóstwu". Jest to nawiązanie do 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Według ONZ inwestowanie w dzieci i ochrona ich praw jest jedną z najbardziej niezawodnych dróg do wyeliminowania ubóstwa. Miliony dzieci są pozbawione dostępu do edukacji, większe jest też ryzyko, że porzucą szkołę.
"Nadszedł czas, by usłyszeć wezwania cierpiących ludzi i zapewnić, by świat wywiązał się ze swoich zobowiązań. Konkretne działania i prawidłowe inwestycje pozwolą czerpać z osiągnięć, wypełnić zobowiązania i zapewnić każdemu mężczyźnie, kobiecie i dziecku możliwość wykorzystania swojego potencjału" - napisał Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.
W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 17 października Światowym Dniem Walki z Ubóstwem, dziś zwalczanie ubóstwa jest obowiązkiem rządów wielu krajów, wynikającym ze złożonych obietnic, m.in. w ramach realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (MCR). MCR to zobowiązania społeczności międzynarodowej mające na celu poprawę jakości życia ludności świata, przyjęte przez przywódców 189 państw (w tym Polski) na szczycie ONZ w 2000 roku.
Pierwszy cel to zlikwidowanie skrajnego ubóstwa i głodu czyli dążenie krajów do tego by osób, których dochód nie przekracza 1 dolara dziennie oraz tych, którzy cierpią z powodu głodu było na świecie coraz mniej. Najwyższy procent ludności żyjącej w skrajnej biedzie zamieszkuje Afrykę Subsaharyjską, stanowią oni ponad 50 proc. ludności tego obszaru.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.