W Berlinie trwają uroczystości upamiętniające obalenie muru berlińskiego przed 20 laty. Rozpoczęły się one dziś rano nabożeństwem ekumenicznym w ewangelickim kościele Getsemani – centralnym miejscu modlitw o jedność i wyzwolenie, w którym jesienią 1989 r. gromadziła się enerdowska opozycja.
W nabożeństwie wzięli udział m.in. przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch, przewodnicząca Kościoła Ewangelickiego w Niemczech Margot Kässmann oraz prezydent i kanclerz Niemiec.
Zdaniem kanclerz Merkel Kościoły odegrały znaczącą rolę w obaleniu muru, ponieważ dawały schronienie i były miejscem wolności słowa. Z kolei abp Zollitsch wezwał do konsekwentnego burzenia murów, zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. Obalenie muru berlińskiego, a także przypadająca dziś rocznica „Nocy kryształowej”, czyli pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, są według abp. Zollitscha przestrogą, że „mury między ludźmi nigdy nie rozwiązują problemów”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu podkreślił też wielki wkład Papieża Polaka w obalenie komunizmu.
Dzień wcześniej o wielkiej roli Jana Pawła II wspomnieli polscy i niemieccy biskupi podczas wspólnej Mszy św. w berlińskiej katedrze. Arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky stwierdził, że słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” wypowiedziane przez Papieża w dniu rozpoczęcia pontyfikatu, okazały się tak obfite w skutki, że nikt się tego nie spodziewał. Podobnie wypowiedział się metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga.
Kulminacją berlińskich uroczystości będzie dziś wieczorem przewrócenie ponad dwumetrowych kostek domina ustawionych na linii dawnego muru w centrum miasta. Pierwszą, z sylwetką Jana Pawła II, wizerunkiem Okrągłego Stołu i gdańskim pomnikiem Poległych Stoczniowców, przewróci Lech Wałęsa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.