Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), prawosławny arcybiskup Jeremiasz sądzi, że Kościół katolicki zgodzi się na to, żeby osoby różnych wyznań przy zawieraniu małżeństw mogły składać oświadczenia, w jakiej wierze zostaną ochrzczone i wychowane ich dzieci (katolickiej, prawosławnej, protestanckiej).
Nadzieję taką abp Jeremiasz wyraził w wypowiedzi udzielonej PAP w związku projektem wspólnej deklaracji Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego na temat małżeństw chrześcijańskich o różnej przynależności wyznaniowej. Projekt zakłada m.in., że o wychowaniu religijnym swego potomstwa będą decydować rodzice.
Uczestniczący w pracach nad deklaracją z ramienia Episkopatu Polski, bp Tadeusz Pikus zastrzegł jednak w rozmowie z PAP, że deklaracja ta jest dopiero tekstem roboczym. "W tej chwili dopiero toczy się debata nad jej projektem" - zaznaczył. Podkreślił, że nadal praktyka i teoria Kościoła katolickiego jest taka, że "dzieci z małżeństw mieszanych mają być ochrzczone i wychowane w wierze katolickiej".
Prace nad wspólną deklaracją Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego nt. małżeństw mieszanych dobiegają końca.
Deklaracja ta - jak wyjaśnił abp Jeremiasz - zakłada "złagodzenie obecnej praktyki w stosunkach międzykościelnych tak, aby zostawić decyzję w sprawie wychowania religijnego potomstwa danemu małżeństwu". Dodał, że chodzi o to, aby nacisk Kościołów w jakiej konfesji mają być wychowane dzieci w przypadku małżeństw mieszanych był jak najmniejszy albo w ogóle zniwelowany.
Zapytany, czy wszystkie strony kościelne na tego rodzaju zapis się zgodziły, prezes PRE przyznał, że w tej chwili ze strony Kościoła katolickiego "nie należy się spodziewać jakiejś radykalnej zmiany, ponieważ w Kościele tym obowiązują określone kanony odnośnie prawa małżeńskiego i wychowania dzieci. Dodał jednak, że jakaś "łagodna zmiana" w stanowisku tego Kościoła "wydaje się być możliwa".
Abp Jeremiasz nie potrafił powiedzieć, kiedy mogłoby nastąpić wspólne podpisanie deklaracji. Zaznaczył jedynie, że prowadzone są intensywne prace, trwa wymiana opinii pomiędzy Kościołami i należy mieć nadzieję, że prace nad nią pomyślnie się zakończą.
Z kolei bp Pikus zaznaczył, że treść niektórych zapisów w deklaracji nie zależy od niego, "ani nawet od Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej i Komisji ds. Dialogu między PRE a Konferencją Episkopatu Polski." W tej kwestii wypowiedzą się biskupi" - wyjaśnił. Przypomniał też, że kodeks prawa kanonicznego jest dokumentem Stolicy Apostolskiej.
Zdaniem hierarchy, sama inicjatywa wspólnej deklaracji w sprawie małżeństw mieszanych mieści się w ramach dialogu ekumenicznego. "Nie jest to coś wyjątkowego, jest to kwestia, która należy do życia Kościoła, do życia chrześcijańskiego. I dialog ekumeniczny rozpatrując inne kwestie, również zajął się kwestią małżeństw mieszanych, ale nie od dzisiaj, gdyż początki takiego zastanawiania się pojawiły się już w latach 80." - powiedział bp Pikus.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.