Na rosnący brak bezpieczeństwa w Demokratycznej Republice Konga i zupełną bezkarność ludzi odpowiedzialnych za sianie przemocy wskazuje bp Dieudonné Uringi. Podkreśla on, że na północnym wschodzie kraju, gdzie leży kierowana przez niego diecezja Bunia, rzeczywista władza znalazła się w rękach bandytów.
Stąd apel do lokalnych władz, by wreszcie stawiły czoło powszechnemu brakowi bezpieczeństwa. Bezkarność sprawia bowiem, że rebelianckie oddziały stają się coraz bardziej pewne siebie.
Bp Uringi wskazał zarazem, że dochodzi do coraz częstszych ataków na instytucje kościelne. Wiele pozostaje niewyjaśnionych. Stąd jego apel o ukaranie sprawców ostatniego mordu na ks. Jeanie-Gastonie Buli. Kapłan został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach w nocy z 9 na 10 listopada. Po jego śmierci biskup zarządził na czas nieokreślony zamknięcie kościoła parafialnego w Nyakasanza. Brak bezpieczeństwa w tym regionie Konga przekłada się też na rosnącą liczbę uchodźców. Szacuje się, że aktualnie w obawie o życie swe domy w regionie Ituri opuściło co najmniej 40 tys. osób.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.