30 tys. młodych przybędzie na spotkanie europejskie do Poznania, w dniach od 29 grudnia do 2 stycznia – poinformowała wspólnota z Taizé. Przypomniano, że będzie to czwarte tego typu spotkanie w Polsce. Dwukrotnie (1989 i 1995) gościł je Wrocław, a przed dziesięcioma laty Warszawa.
Spotkanie w Poznaniu organizowane jest na zaproszenie tamtejszego metropolity – abp. Stanisława Gądeckiego, prezydenta miasta oraz Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i wpisuje się w „pielgrzymkę zaufania przez ziemię” zainicjowaną przed ponad trzydziestu laty przez brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé.
Młodzież zostanie przyjęta w 150 parafiach archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Po południu i wieczorem spotykać się będzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywać się będą wspólne modlitwy oraz spotkania poświęcone duchowości i zagadnieniom społecznym. Jednym z tematów refleksji będzie kwestia wolności, o „którą wielu walczyło w XX wieku, a która dla osób poniżej 25. roku życia wydaje się czymś tak bardzo naturalnym” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Wspólnotę z Taizé. Podczas modlitwy wieczornej wysłuchać będzie można medytacji następcy br. Rogera - br. Aloisa.
W związku ze spotkaniem w Poznaniu br. Alois opublikuje „List z Chin”, który zostanie przetłumaczony na 50 języków. Od ponad 20 lat bracia z Taizé utrzymują kontakty z chrześcijanami w Chinach. W roku bieżącym wydrukowali milion egzemplarzy Pisma św. w języku chińskim, które rozprowadzono we wszystkich regionach kraju.
W tych dniach dobiega końca trzytygodniowa wizyta br. Aloisa w Chinach. O swych wrażeniach powie on młodym podczas spotkania w Poznaniu. Już obecnie przełożony Wspólnoty z Taizé wyraził podziw dla dynamizmu wiary, wytrwałości i wierności, a także świadectwa wiary poprzednich pokoleń chińskich chrześcijan.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.