Spotkanie Młodych coraz bliżej

Ok. 30 tys. osób spodziewają się organizatorzy 32. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się w Poznaniu na przełomie grudnia i stycznia. Połowę uczestników będą stanowić pielgrzymi z zagranicy.

Jak poinformował PAP brat Marek ze wspólnoty Taize, która jest organizatorem spotkania, przygotowania do przyjęcia uczestników odbywają się w 150 parafiach diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Trwa zbieranie deklaracji od osób chętnych do przyjęcia pielgrzymów w domach.

"We wszystkich parafiach, które wyraziły gotowość przyjęcia pielgrzymów, działają parafialne ekipy przygotowań. Jedną z najistotniejszych spraw w tej chwili jest znalezienie zakwaterowania dla uczestników spotkania. Obecnie mamy ponad 8 tys. miejsc dla uczestników, ale potrzeba drugie tyle. Jednocześnie trwa przyjmowanie zapisów od uczestników z całej Europy" - powiedział PAP brat Marek.

Jak zastrzegł, młodzież, która przyjeżdża na Europejskie Spotkanie Młodych, to niekłopotliwi goście, którzy korzystają z gościny tylko na noc, nie mają dużych potrzeb i są przyjaźni. Jego zdaniem, poznaniacy, którzy rozważają, czy przyjąć pielgrzymów, nie powinni się też obawiać problemów językowych.

"Częstą obawą jest sprawa porozumienia się, języka. Rozwiewamy te obawy i mówimy, że młodzi znają język angielski, są też bardzo pomysłowi. Znam taki przykład ze spotkania we Wrocławiu, gdzie młodzi Włosi mieszkali u Polaków, którzy nie mówili po włosku. Goście kupili więc zeszyt i rysowali w nim swoim gospodarzom to, co im chcieli powiedzieć" - wyjaśnił brat Marek.

W organizację spotkania w Poznaniu zaangażowanych jest kilka tysięcy osób. Jak zaznaczył brat Marek, ku końcowi zmierzają przygotowania logistyczne, związane m.in. z organizacją pomieszczeń na Międzynarodowych Targach Poznańskich, z organizacją transportu uczestników, a także ich bezpieczeństwem i opieką medyczną.

W całej Polsce, we wszystkich diecezjach, działa ponad 200 punktów przygotowań, które cały czas przyjmują zapisy do udziału w spotkaniu w Poznaniu.

27 grudnia w Poznaniu pojawi się ponad tysiąc wolontariuszy, którzy włączą się w ostatni etap przygotowań i pomogą w przyjęciu uczestników przybywających na spotkanie 29 grudnia.

Miejscem głównych spotkań modlitewnych, od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 roku, będzie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkania modlitewne będą się też odbywały w parafiach w Poznaniu i okolicznych miejscowościach.

Z okazji spotkania brat Alois, przeor wspólnoty w Taize, opublikuje "List do Chin", który przetłumaczony zostanie na 50 języków i którzy młodzi pielgrzymi otrzymają po przyjeździe do Poznania. Od ponad 20 lat Taize utrzymuje kontakt z chrześcijanami w Chinach - w ramach "Operacji Nadzieja" wspólnota wydrukowała w tym roku milion egzemplarzy Biblii w języku chińskim i rozprowadza je we wszystkich regionach tego kraju.

W ubiegłorocznym, brukselskim spotkaniu młodych wzięło udział 40 tys. osób, w tym ponad 9 tys. Polaków.

Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej.

Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »