Żydzi z kraju i zagranicy przyjadą w weekend do Tarnowa na główne obchody XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Będą wystawy, koncerty, dyskusje i wspólna modlitwa.
Dzień Judaizmu to także duże przedsięwzięcie organizacyjne. Wzmocnione zostaną środki bezpieczeństwa, jeden z hoteli przygotuje koszerne posiłki, natomiast urzędnicy magistratu wzbogacili słownictwo i dowiedzieli się więcej o kulturze żydowskiej.
Niektórzy przedstawiciele wspólnot żydowskich przyjechali do Tarnowa już 15 stycznia, aby w mieście spędzić szabat i nie podróżować w tym świętym dla Żydów czasie. Jeden z hoteli zapewni gościom posiłki koszerne i wegetariańskie, ale szczegóły menu są owiane tajemnicą. Do przyjęcia gości przygotowują się tarnowscy urzędnicy, którzy opracowali specjalny słowniczek, aby dowiedzieć się więcej o kulturze żydowskiej.
W Tarnowie po wielu latach starań udało się wyburzyć szpecący budynek, który od niemal trzydziestu lat zasłaniał zabytkowy fragment tarnowskiej Bimy pozostałej po synagodze. Stało się to w ramach realizowanego w Tarnowie programu rewitalizacji.
Urząd Miasta przygotował ponadto specjalną gazetę „Wiadomości Tarnowskie”. Kilka tysięcy egzemplarzy gazetki trafi w niedzielę do mieszkańców i gości obchodów. „Jest w niej słowo biskupa tarnowskiego i prezydenta miasta, życiorysy gości Dnia Judaizmu, opisano jak przed wojną wyglądał żydowski Tarnów. Są też rozważania na temat pojednania i dialogu” mówi wiceprezydent miasta Dorota Skrzyniarz.
W uroczystościach mają wziąć udział m.in. Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Elijah, który podczas Dnia Judaizmu zostanie uhonorowany tytułem "Człowieka Pojednania" . Będą także Piotr Kadlčik z warszawskiej gminy żydowskiej oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.