Dzień Judaizmu od kuchni

Żydzi z kraju i zagranicy przyjadą w weekend do Tarnowa na główne obchody XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Będą wystawy, koncerty, dyskusje i wspólna modlitwa.

Dzień Judaizmu to także duże przedsięwzięcie organizacyjne. Wzmocnione zostaną środki bezpieczeństwa, jeden z hoteli przygotuje koszerne posiłki, natomiast urzędnicy magistratu wzbogacili słownictwo i dowiedzieli się więcej o kulturze żydowskiej.

Niektórzy przedstawiciele wspólnot żydowskich przyjechali do Tarnowa już 15 stycznia, aby w mieście spędzić szabat i nie podróżować w tym świętym dla Żydów czasie. Jeden z hoteli zapewni gościom posiłki koszerne i wegetariańskie, ale szczegóły menu są owiane tajemnicą. Do przyjęcia gości przygotowują się tarnowscy urzędnicy, którzy opracowali specjalny słowniczek, aby dowiedzieć się więcej o kulturze żydowskiej.

W Tarnowie po wielu latach starań udało się wyburzyć szpecący budynek, który od niemal trzydziestu lat zasłaniał zabytkowy fragment tarnowskiej Bimy pozostałej po synagodze. Stało się to w ramach realizowanego w Tarnowie programu rewitalizacji.

Urząd Miasta przygotował ponadto specjalną gazetę „Wiadomości Tarnowskie”. Kilka tysięcy egzemplarzy gazetki trafi w niedzielę do mieszkańców i gości obchodów. „Jest w niej słowo biskupa tarnowskiego i prezydenta miasta, życiorysy gości Dnia Judaizmu, opisano jak przed wojną wyglądał żydowski Tarnów. Są też rozważania na temat pojednania i dialogu” mówi wiceprezydent miasta Dorota Skrzyniarz.

W uroczystościach mają wziąć udział m.in. Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Elijah, który podczas Dnia Judaizmu zostanie uhonorowany tytułem "Człowieka Pojednania" . Będą także Piotr Kadlčik z warszawskiej gminy żydowskiej oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »