- Bo Katowice są piękne! - uśmiecha się biskup katolicki Brendan Leahy z Irlandii Północnej. W stolicy naszej archidiecezji trwa niecodzienne spotkanie zwierzchników różnych Kościołów zgromadzonych wokół Ruchu Focolari.
W czwartek duchowni spotkali się z dziennikarzami. - Czy biskupowi z Indii nie jest w Katowicach za zimno? - pytamy biskupa Theophilose Kuriakose, głowę Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w diecezji Malankara w Indiach.
- Nie, bo macie gorące serca - odpowiada z błyskiem w oku. - Bardzo się cieszę, że jestem w tym błogosławionym kraju Jana Pawła II - dodaje w rozmowie z mediami.
W jakim celu biskupi różnych denominacji przyjechali do Katowic? - By wspólnie uczyć się życia Ewangelią i świętować jedność w Chrystusie. Polska jest dla nas pewnym wzorem, jak przekazywać wiarę - odpowiadają jednogłośnie.
Razem w stolicy Górnego Śląska modlą się, rozmawiają, uczestniczą w ekumenicznych konferencjach i nabożeństwach biskupi z Kościołów: katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, anglikańskiego oraz metodystycznego.
Zwierzchnicy do Katowic przyjechali z USA, Brazylii, Indii, Republiki Demokratycznej Konga, Egiptu, Anglii, Cypru, Czech, Irlandii, Litwy, Niemiec, Serbii, Szwecji, Węgier oraz z Polski. Przewodniczy im katolicki kardynał z Tajlandii Francis X. Kriengsak Kovithavanij.
To 36. ekumeniczne spotkanie biskupów zgromadzonych wokół Ruchu Focolari założonego przez Włoszkę Chiarę Lubich. Jego ideą jest jedność, m.in. jedność chrześcijan. Na całym świecie (w 190 krajach) ruch zrzesza 2,5 mln osób.
Wcześniej ekumeniczne spotkanie zwierzchników Kościołów odbyło się m.in. w Jerozolimie, Istambule, Rzymie, Londynie oraz Augsburgu. Teraz ma miejsce w Polsce, w Katowicach, gdzie od lat rozwija się ekumenizm.
- Do tej pory nie gościliśmy zbyt często w Europie Środkowo-Wschodniej - przyznał bp Brendan Leahy z Irlandii Północnej. - Chcieliśmy więc tym razem przyjechać do Polski, gdzie wiara jest naprawdę żywa. Słyszeliśmy, że także w Katowicach, na Śląsku, jest wiele Kościołów. Ucieszyliśmy się, że będziemy mogli je poznać.
Do Katowic przyjechał też biskup luterański Christian Krause z Niemiec, były przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej. To on był jednym z sygnatariuszy "Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu", dokumentu z 1999 r. Deklaracja zawarta między Kościołem katolickim a Kościołami zrzeszonymi w Światowej Federacji Luterańskiej była bardzo ważnym krokiem na drodze do jedności chrześcijan.
Spotkanie biskupów na Śląsku trwa do soboty. Jutro, w samo południe, w archikatedrze Chrystusa Króla hierarchowie razem z abp. Wiktorem Skworcem uczestniczyć będą we Mszy Świętej. Homilię podczas niej wygłosi kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij, metropolita Bangkoku.
Joanna Juroszek /Foto Gość O powodach spotkania w Katowicach mówił biskup katolicki Brendan Leahy z Irlandii Północnej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.