11 lutego - XVIII Światowy Dzień Chorego

W czwartek, 11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - po raz 18. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Przyświeca mu hasło: "Cierpienie wyzwala miłość".

Dzień ten został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

Dzień ten obchodzony był centralnie co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata. Od ubiegłego roku - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny, bez obchodów głównych.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 roku w Lourdes we Francji, z udziałem Jana Pawła II.

W Liście Apostolskim "Salvifici doloris" Jan Paweł II odniósł się do ewangelicznej nauki o cierpieniu. "Prosimy Was wszystkich, którzy cierpicie, abyście nas wspierali. Właśnie Was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat, niech Wasze cierpienie w jedności z Krzyżem Chrystusa przeważy" - apelował papież do chorych całego świata.

Papież zwrócił się też z apelem do wszystkich władz, zachęcając, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Papież Benedykt XVI w orędziu na XVIII Światowy Dzień Chorego podkreśla, że poprzez doroczny Światowy Dzień Chorego Kościół pragnie uwrażliwić wspólnotę kościelną duszpasterstwa wśród ludzi chorych. "Posługa ta stanowi integralną część jego misji, ponieważ wpisuje się w istotę zbawczej misji Chrystusa" - głosi orędzie papieskie.

Papież zwraca uwagę, że w aktualnych warunkach historyczno-kulturowych "jeszcze bardziej widać potrzebę starannej i szerokiej obecności kościelnej u boku chorych, podobnie jak obecności w społeczeństwie, zdolnej do skutecznego przekazywania wartości ewangelicznych w obronie życia ludzkiego we wszystkich jego fazach, od poczęcia aż do naturalnego kresu".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Zygmunt Zimowski, w liście pasterskim skierowanym do chorych z okazji tegorocznego Światowego Dnia Chorego podkreślił, że "kapłan przy łożu boleści chorego reprezentuje samego Chrystusa, Boskiego Lekarza, któremu nie jest obojętny los człowieka cierpiącego".

Z okazji Dnia w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zostanie odprawiona w czwartek uroczysta msza św. w intencji chorych. Osobom niepełnosprawnym (także na wózkach inwalidzkich) zapewniony zostanie nieodpłatny przewóz specjalnym ambulansem do kościoła i powrót do domu. Msze takie będą odprawiane także w innych kościołach w kraju.

Dzień wcześniej, w środę wręczone zostaną nagrody św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia. Nagroda została ustanowiona w 2007 r. z inicjatywy Zakonu Posługującym Chorym - Ojców Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »