Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm RP setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej, która przypada 15 lutego. Projekt skierowany został do Marszałka Sejmu.
Irena Sendler, działaczka społeczna, która podczas II wojny światowej ocaliła ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta, urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Zmarła 12 maja 2008 r. W br. mija setna rocznica jej urodzin.
W 1942 roku podjęła współpracę z powstałą wówczas konspiracyjną Radą Pomocy Żydom "Żegota", organizując m.in. ucieczki z getta. Kiedy w drugiej połowie roku rozpoczęła się likwidacja getta, Sendlerowa zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys.
"Całe swoje życie poświęciła dzieciom. Podczas okupacji kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom +Żegota+ i ocaliła od śmierci 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta, wyprowadzając je na aryjską stronę. Była dobra, skromna i skoncentrowana wyłącznie na pomocy bliźnim. Własną odwagę i heroizm uważała za naturalny obowiązek każdego człowieka" - napisano w projekcie uchwały.
"Sejm RP przypominając tę niezwykłą postać, oddając hołd jej bohaterstwu i zasługom pragnie, by imię i nazwisko Ireny Sendlerowej stało się drogowskazem dla obecnego i przyszłych pokoleń Polaków w nieustannej walce o lepszy świat" - napisali posłowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Projekt uchwały został w środę skierowany do Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, skąd wróci do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.