Reklama

Watykan: Nacisków nie było

„Na ręce Ojca Świętego ani też do sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone nie dotarły jakiekolwiek listy, w których zwracano by się o usunięcie prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita, abp Rino Fisichelli – stwierdził ks. Federico Lombardi SI.

Reklama

Reakcja rzecznika Watykanu dotyczy nagłośnionego przez media rzekomego listu pięciu znanych członków Papieskiej Akademii Pro Vita, apelujących o zmianę prezesa tej dykasterii. Głównym, wymienionym przez media z nazwiska sygnatariuszem, jest wybitny specjalista w dziedzinie antropologii, filozofii politycznej i bioetyki, prałat Michel Schooyans. Jak jednak wyjaśnia ks. Lombardi, prałat Schooyans nie uczestniczył w niedawnej (11-13 lutego) sesji plenarnej Akademii.

Zdaniem mediów część członków Akademii jest przekonana, że włoski hierarcha nie rozumie co oznacza absolutne poszanowanie „niewinnego życia ludzkiego”. Chodzi im o postawę abp Fisichelli w sprawie kar kanonicznych nałożonych na osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie przed rokiem aborcji w przypadku dziewięcioletniej dziewczynki w Recife w Brazylii. Zarzucają mu, że w swym artykule opublikowanym na łamach „Osservatore Romano” z 15 marca ub. roku wypowiedział się nierozważnie, nie znając wszystkich okoliczności zabicia nienarodzonego dziecka oraz, że pochopnie skrytykował ówczesnego metropolitę Olindy i Recife, abp José Cardoso Sobrinho za ogłoszenie ekskomuniki w przypadku matki dziewczynki oraz lekarzy, odpowiedzialnych za aborcję. Chodzi o przypadek zamordowania w łonie 9-letniej matki bliźniaków. Od 3 lat była ona ofiarą gwałtów dokonywanych przez jej ojczyma, po czym zaszła z nim w ciążę. Uzasadniając ogłoszenie ekskomuniki hierarcha oświadczył, że przerwanie ciąży jest przez naukę Kościoła zawsze traktowane jako przestępstwo i dodał, że prawo ludzkie nie stoi ponad prawem Bożym.

W swym artykule abp Fisichella zarzucił abp Cardoso Sobrinho pochopne ogłoszenie ekskomuniki i brak zrozumienia dla lekarza, który dokonał aborcji. Zamieszanie spowodowane tą wypowiedzą zmusiło Kongregację Nauki Wiary do opublikowania 11 lipca ub. roku na łamach L’Osservatore Romano wyjaśnienia, że nauczanie Kościoła o aborcji nie zmieniło się i nie może się zmienić. Jest ono zawarte w numerach 2270-2273 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Belg, prof. Schooyans w niedawno opublikowanym artykule wystosował oskarżenie przeciw „pułapce”, w którą wpadł także abp Fisichella – złudnego używania pojęcia „współczucia”.

Ks. prof. Schooyans jest osobistością ogromnie szanowaną przez Benedykta XVI. W 1997 r., jako kard. Ratzinger i prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał on wstęp do książki prof. Schooyansa „L'Evangile face au desordre mondial” – „Ewangelia w obliczu światowego nieładu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama