„Na ręce Ojca Świętego ani też do sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone nie dotarły jakiekolwiek listy, w których zwracano by się o usunięcie prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita, abp Rino Fisichelli – stwierdził ks. Federico Lombardi SI.
Reakcja rzecznika Watykanu dotyczy nagłośnionego przez media rzekomego listu pięciu znanych członków Papieskiej Akademii Pro Vita, apelujących o zmianę prezesa tej dykasterii. Głównym, wymienionym przez media z nazwiska sygnatariuszem, jest wybitny specjalista w dziedzinie antropologii, filozofii politycznej i bioetyki, prałat Michel Schooyans. Jak jednak wyjaśnia ks. Lombardi, prałat Schooyans nie uczestniczył w niedawnej (11-13 lutego) sesji plenarnej Akademii.
Zdaniem mediów część członków Akademii jest przekonana, że włoski hierarcha nie rozumie co oznacza absolutne poszanowanie „niewinnego życia ludzkiego”. Chodzi im o postawę abp Fisichelli w sprawie kar kanonicznych nałożonych na osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie przed rokiem aborcji w przypadku dziewięcioletniej dziewczynki w Recife w Brazylii. Zarzucają mu, że w swym artykule opublikowanym na łamach „Osservatore Romano” z 15 marca ub. roku wypowiedział się nierozważnie, nie znając wszystkich okoliczności zabicia nienarodzonego dziecka oraz, że pochopnie skrytykował ówczesnego metropolitę Olindy i Recife, abp José Cardoso Sobrinho za ogłoszenie ekskomuniki w przypadku matki dziewczynki oraz lekarzy, odpowiedzialnych za aborcję. Chodzi o przypadek zamordowania w łonie 9-letniej matki bliźniaków. Od 3 lat była ona ofiarą gwałtów dokonywanych przez jej ojczyma, po czym zaszła z nim w ciążę. Uzasadniając ogłoszenie ekskomuniki hierarcha oświadczył, że przerwanie ciąży jest przez naukę Kościoła zawsze traktowane jako przestępstwo i dodał, że prawo ludzkie nie stoi ponad prawem Bożym.
W swym artykule abp Fisichella zarzucił abp Cardoso Sobrinho pochopne ogłoszenie ekskomuniki i brak zrozumienia dla lekarza, który dokonał aborcji. Zamieszanie spowodowane tą wypowiedzą zmusiło Kongregację Nauki Wiary do opublikowania 11 lipca ub. roku na łamach L’Osservatore Romano wyjaśnienia, że nauczanie Kościoła o aborcji nie zmieniło się i nie może się zmienić. Jest ono zawarte w numerach 2270-2273 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Belg, prof. Schooyans w niedawno opublikowanym artykule wystosował oskarżenie przeciw „pułapce”, w którą wpadł także abp Fisichella – złudnego używania pojęcia „współczucia”.
Ks. prof. Schooyans jest osobistością ogromnie szanowaną przez Benedykta XVI. W 1997 r., jako kard. Ratzinger i prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał on wstęp do książki prof. Schooyansa „L'Evangile face au desordre mondial” – „Ewangelia w obliczu światowego nieładu”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.