Kuba to wspaniały kraj, ale jeszcze musi się otworzyć na świat, jak o to apelował Jan Paweł II – powiedział przebywający na tej karaibskiej wyspie sekretarz Papieskiej Akademii Nauk.
Bp Marcelo Sánchez Sorondo uczestniczył z ramienia Watykanu w międzynarodowej konferencji na temat globalizacji i rozwoju. Jego zdaniem niewątpliwym osiągnięciem rewolucyjnej Kuby Fidela Castro jest uniezależnienie się od Stanów Zjednoczonych. Brak jednak postępu w innych dziedzinach życia – powiedział bp Sánchez Sorondo.
W swym wystąpieniu na forum konferencji, która zgromadziła tysiąc ekonomistów z 40 krajów, sekretarz Papieskiej Akademii Nauk bronił stosowania roślin genetycznie zmodyfikowanych (OGM) w celu przezwyciężenia plagi głodu na świecie. Przypomniał też, że jedyna energia, która jest w stu procentach czysta i ekologiczna, pochodzi ze słońca, wiatru i wody. I dlatego dalszy rozwój przyjaznej dla środowiska energetyki powinien się skupić na tych właśnie źródłach – powiedział sekretarz Papieskiej Akademii Nauk.
Wypowiedź bp. Sáncheza Sorondo na temat OGM zbiegła się z dopuszczeniem przez Unię Europejską do upraw zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka. Dyskusja wokół tej kwestii objęła także spekulacje na temat stanowiska Kościoła w tej sprawie. Jak wyjaśniło w ubiegłym tygodniu L’Osservatore Romano, Stolica Apostolska nigdy nie aprobowała oficjalnie żywności modyfikowanej genetycznie, a przyczyn plagi głodu na świecie upatruje raczej w niedostatku społecznym i instytucjonalnym, niż w braku zasobów materialnych.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.