Kard. Stanisław Dziwisz odprawił 10 marca w Betlejem Mszę św. dla uczestników Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Ziemi Świętej. Bierze w niej udział niemal 700 wiernych. Pątnicy modlili się w intencji pokoju w Ojczyźnie, w Ziemi Świętej i na całym świecie.
Kard. Dziwisz mówił w homilii o głębokim znaczeniu pielgrzymowania do miejsc „uświęconych życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana”. „Nie jesteśmy zwykłymi obserwatorami zbawczych wydarzeń. Nie przybyliśmy tu wiedzeni ciekawością. Przybyliśmy tu, by nawiedzając miejsca związane z ziemskim życiem Jezusa Chrystusa jeszcze bardziej utożsamić się z Nim, z Jego najgłębszymi postawami, z Jego spojrzeniem na świat, z Jego stylem służby człowiekowi” – tłumaczył metropolita krakowski. Według niego pielgrzymowanie do Ziemi Świętej ma służyć lepszemu poznaniu Jezusa i większemu zaangażowaniu w Jego misję. „On każdemu z nas wyznacza zadanie do spełnienia w swoim Kościele” – podkreślił kardynał i dodał, że zadania te są wyznaczone przez sytuację życiową: rodzinę, parafię, środowisko pracy. Zaznaczył, że niekiedy jednak Chrystus oczekuje od człowieka większego zaangażowania i zaapelował do młodych, by nie wzbraniali się odpowiadać na Jego oczekiwania. „Pójście za Jezusem będzie najpiękniejszą przygodą waszego życia. Jezus was potrzebuje. Kościół was potrzebuje” – przekonywał kaznodzieja.
Nawiązując do Betlejem – miejsca narodzin Chrystusa, kard. Dziwisz stwierdził, że w scenie Bożego Narodzenia chrześcijanie „odnajdują motywy najgłębszej nadziei”, która jest dziś potrzebna światu, pełnemu „cieni i mroków”. „Może nieraz jesteśmy przytłoczeni bezmiarem zła, przemocy, nędzy i niesprawiedliwości, z jaką się spotykamy. Może nieraz nam się wydaje, że Bóg jest nieobecny w trudnych doświadczeniach człowieka. Tymczasem On zmierzył się definitywnie z mrokami ludzkiej egzystencji” – podkreślał metropolita krakowski. „Syn Boży wziął na siebie to wszystko, co najtrudniejsze w naszym losie, a blask Jego zmartwychwstania, poprzedzonego śmiercią na krzyżu, opromienia drogi życia każdego człowieka. Te drogi prowadzą nas wszystkich do pełni życia w Bożym królestwie światłości i pokoju” – dodał.
W Archidiecezjalnej Pielgrzymce do Ziemi Świętej, która w poniedziałek wyruszyła z Krakowa, bierze udział niemal 700 pątników. Krakowscy pielgrzymi modlą się o beatyfikację Jana Pawła II i poznają miejsca, które papież Polak odwiedził w czasie swojej wizyty w Izraelu.
Pielgrzymka ma charakter rekolekcji. W Ziemi Świętej pątnicy odwiedzają najważniejsze dla chrześcijan miejsca: Betlejem, Nazaret, Pustynię Judzką, Kanę Galilejską, Górę Tabor, Jerycho i Jerozolimę, Kafarnaum oraz Instytut Yad Vashem. Kard. Dziwisz spotka się z krakowskimi pielgrzymami w Getsemani i Tabdze nad Jeziorem Genezaret.
Metropolita krakowski ma również zaplanowane spotkania m.in. z wiceministrem ds. religii rządu izraelskiego, z burmistrzem Jerozolimy i dyrekcją Instytutu Yad Vashem. Pielgrzymka potrwa do 15 marca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.