Delegaci przyjęli jedną uchwałę, zajęli trzy stanowiska w ważnych aktualnych sprawach oraz wystosowali apel do Sekretariatu Episkopatu Polski.
Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w dniu 13 marca 2010 r. przyjęło sprawozdania Zarządu Klubu za 2009 rok i udzieliło absolutorium Zarządowi. Podczas Zebrania Przewodniczący WZD dr hab. Stanisław Waluś wręczył dyplom Członka Honorowego kapelanowi Klubu ks. prof. dr. hab. Józefowi Kozyrze, a radny Sejmiku Województwa Śląskiego Józef Buszman wręczył Stanisławowi Krzyżaniakowi Złotą Odznakę
Zasłużony dla Województwa Śląskiego.
Delegaci przyjęli jedną uchwałę (w sprawie kryzysu sądownictwa w Polsce), zajęli trzy stanowiska w ważnych aktualnych sprawach: w związku z zaproponowanymi przez premiera Donalda Tuska polskimi kandydaturami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w związku z proponowaną nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz w związku ze złożonymi w Sejmie projektami ustaw dotyczących ustawy bioetycznej, która ma uregulować m.in. stosowanie metody in vitro w Polsce, a także wystosowali apel do Sekretariatu Episkopatu Polski w sprawie mordowania chrześcijan w Afryce.
Delegaci wyrazili również solidarność z Naczelnym Redaktorem „Gościa Niedzielnego” z powodu niesprawiedliwych wyroków Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
Poniżej stanowiska KIK:
Uchwała w sprawie kryzysu sądownictwa w Polsce
Biorąc pod uwagę coraz więcej wydawanych wyroków przez Sądy RP bulwersujących ogół społeczeństwa, a w szczególności członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach (np. wyroki Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie Alicji Tysiąc przeciwko ks. Markowi Gancarczykowi i Archidiecezji Katowickiej, wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie instalacji „Pasji” Doroty Nieznalskiej) oraz ogólną niewydolność większości sądów w Polsce, co wskazuje na kryzys polskiego sądownictwa, Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach upoważnia Zarząd do opracowania i wysłania do Parlamentarzystów apelu o niezwłoczne rozpoczęcie prac legislacyjnych mających na cel „uzdrowienie” i udrożnienie polskiego sądownictwa.
Stanowisko dot. z polskich kandydatur do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
Walne Zebrania Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach wyraża zdecydowaną dezaprobatę w związku z zaproponowanymi przez premiera Donalda Tuska polskimi kandydaturami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w osobach Leszka Garlickiego, Marka Antoniego Nowickiego i Romana Wieruszewskiego. Uważamy, że osoby te nie będą należycie broniły prawa do życia gwarantowanego w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz w Ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz podstawowego interesu Polski i całej Unii Europejskiej, jakim jest przeciwdziałanie kryzysowi demograficznemu.
Stanowisko nt. proponowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Walne Zebrania Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach wyraża dezaprobatę w stosunku do wielu zapisów przesłanego do Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego projektu zmiany Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Godny cel, jakim jest ograniczanie wszelkiej przemocy, nie usprawiedliwia przepisów, które zmierzają do ograniczenia wolności rodziców w wychowaniu ich dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepisy ustawy nie mogą naruszać konstytucyjnie zagwarantowanej ochrony życia prywatnego i rodzinnego. Nieporozumieniem jest próba obejmowania przez prawodawcę najdrobniejszych spraw, jako przejawów przemocy. W Polsce brakuje rozsądnej polityki prorodzinnej, a obecne prawo w zakresie ochrony przed przemocą jest wystarczająco restrykcyjne. Istotnym zagrożeniem dla rodzin staje się obecnie ubóstwo materialne.
Przypominamy punkt (3) artykułu 16. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: „Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa”.
Stanowisko dot. złożonych w Sejmie projektów ustawy bioetycznej
Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach udziela swego poparcia Projektowi Komitetu Contra in Vitro, dotyczącego całkowitego zakazu tworzenia ludzkich zarodków poza organizmem matki. Delegaci opowiadają się za całkowitym prawnym zakazem stosowania metody in vitro, co jest zgodne ze stanowiskiem Kościoła Katolickiego i wpisuje się w całej rozciągłości w ochronę życia ludzkiego od samego początku jego istnienia. Delegaci stanowczo stoją na stanowisku, że w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zgoda na niszczenie istot ludzkich na jakimkolwiek etapie ich rozwoju.
Projekt Komitetu Contra in Vitro wyraźnie zakazuje zabijania i zamrażania istot ludzkich. Tylko całkowity zakaz stosowania tej metody chroni prawa człowieka do Ŝycia i godności oraz jest zgodny z prawem natury. Prawo natury jest uniwersalne i akceptują go wszyscy ludzie prawego sumienia, niezaleŜnie od swoich przekonań religijnych. Zdaniem Delegatów jest nieetyczne narzucanie przez polityków zachowania dyscypliny partyjnej w głosowaniu nad złoŜonymi projektami ustaw, które mają skutkować uregulowaniami prawnymi dotyczącymi powoływaniu do istnienia życia ludzkiego.
Apel do Episkopatu Polski w sprawie mordowania chrześcijan w Afryce
Poruszeni ostatnimi wydarzeniami w Nigerii, zwracamy się z serdeczną prośbą o zabranie oficjalnego głosu w sprawie mordowania chrześcijan w Afryce. Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach podejmuje dzieła na licznych polach życia Kościoła, stąd bliski jest jego członkom los każdego wierzącego. Po masakrze dokonanej w dniu 7 marca 2010 roku przez bojówki muzułmańskie w Nigerii jednoczymy się w głosie protestu przeciw mordowaniu chrześcijan i jesteśmy zdania, że nie wolno nam milczeć, gdy giną nasze siostry i nasi bracia w wierze. Wyrażamy także nasze zdziwienie i oburzenie, z powodu milczenia organizacji międzynarodowych wobec tego, tak drastycznego naruszenia praw człowieka. Zapewniając o modlitwie w intencji wszystkich polskich biskupów deklarujemy stanowcze poparcie dla każdego zdecydowanego działania Episkopatu w tej sprawie.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.