Od najmłodszych lat poznają kulturę i tradycję przodków.
Po raz 15 na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu wystąpili uczestnicy Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej. Choć warto wiedzieć, że festiwal ma o wiele dłuższą tradycję, bo w tym roku odbył się już po raz 52.
19 i 20 maja na scenie wystąpiło ponad 400 młodych wykonawców. Wśród nich był zespół „Lelkiwśki Wesełuszky” z Lelkowa (pow. braniewski). Oczywiście dziewczynki śpiewały w języku ukraińskim.
Uczą się go w szkole, a czasami także w domu. Nauka nie sprawia im problemów. - On jest trochę podobny do języka polskiego - przekonuje Martyna.
Dziewczynki do Elbląga przyjechały kolejny raz. Scena nie jest im obca, występują na niej bardzo często. - W czasie festiwalu występujemy tylko raz w roku - tu w Elblągu, ale śpiewamy w czasie wielu koncertów. Kiedyś zdarzyło się, że w ciągu jednego roku występowałyśmy aż 10 razy - opowiada Milena.
Przed występami młode artystki z grupy „Lelkiwśki Wesełuszky” tremy raczej nie mają, pojawia się tylko wtedy, gdy muszą stanąć na tak dużej scenie, jak ta w Elblągu.
- Bardzo się cieszę, że się tu dzisiaj spotkaliśmy - powiedział Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, tuż przed rozpoczęciem koncertu galowego. Samorządowiec zaznaczył, że jest pod wrażeniem tego, jak działają osoby z Oddziału Elbląskiego Związku Ukraińców w Polsce.
Jednym z przedsięwzięć, jakie organizują, jest właśnie dziecięcy festiwal, którego zadaniem jest podtrzymywanie kultury, tradycji i pamięci. Organizatorzy takiego wydarzenia wyrażają szacunek dla przodków.
- Każdy z nas jest pod wrażeniem pięknych pieśni, tańców i muzyki ukraińskiej. A więc tego, co ci młodzi ludzie tu prezentują - podkreślił S. Sadowski.
Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga, reprezentowała Agnieszka Staszewska.
„Takie inicjatywy są potrzebne do zwrócenia większej uwagi na mniejszości etniczne i ich potrzeby. Zachęcają do wysiłku na rzecz włączenia mniejszości w obieg całego społeczeństwa. Dzięki aktywnej postawie społeczności ukraińskiej w naszym mieście, lepiej się poznajemy i rozumiemy” - napisał w liście do uczestników festiwalu prezydent Elbląga. Pismo przeczytała A. Staszewska.
W czasie 52. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej wystąpili wykonawcy m.in. z Węgorzewa, Bartoszyc, Górowa Iławeckiego, Lęborka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.