Nie pisałem projektu ustawy hazardowej

Były prezes Totalizatora Sportowego Jacek Kalida powiedział w piątek przed komisją hazardową, że nie jest autorem projektu nowelizacji ustawy o grach losowych, który w 2006 r. trafił do Ministerstwa Finansów, a TS nie prowadził w tej kwestii nieformalnych działań.

"Pragnę podkreślić, że wbrew rozpowszechnianym insynuacjom, nie jestem ani autorem, ani osobą, która przekazała na przełomie czerwca i lipca 2006 roku panu ministrowi Marianowi Banasiowi projekt nowelizacji ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych, której autorstwo jest obecnie przypisywane Totalizatorowi Sportowemu" - zapewnił Kalida w swojej swobodnej wypowiedzi.

B. prezes TS przypomniał, że funkcję w zarządzie Totalizatora objął w ostatnich dniach września 2006 roku, czyli blisko cztery miesiące po dacie wpłynięcia projektu nowelizacji ustawy hazardowej do resortu finansów.

Chodzi o projekt, który ówczesny wiceminister finansów Marian Banaś - jak sam zeznał przed komisją śledczą - otrzymał w 2006 r. od prezesa Totalizatora Sportowego. Projekt ten Przemysław Gosiewski - wówczas szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - otrzymał na spotkaniu 26 lipca 2006 r. z ówczesnym wiceszefem klubu PiS Krzysztofem Jurgielem oraz ówczesną p.o. zastępcą dyrektora Departamentu Służby Celnej Anną Cendrowską, reprezentującą wtedy Banasia.

Z tej rozmowy Gosiewski sporządził notatkę, z której wynikało, że Banaś chce zgłoszenia tego projektu jako propozycji klubu PiS, bo departament zajmujący się grami losowymi w MF jest - jak to określono - "uwikłany" - i złożenie tej nowelizacji drogą rządową byłoby w związku z tym niemożliwe.

Kalida przekonywał, że nie mógł być autorem tego projektu również dlatego, że zakładał on poszerzenie monopolu państwa o możliwość organizacji gier i zakładów konnych, a on był temu przeciwny. "Byłem przeciwnikiem organizacji przez TS wyścigów konnych i nadal nim jestem (...). Nie mogłem tego napisać, ponieważ byłem temu przeciwny, ponieważ uważam, że w momencie, kiedy spółka notuje straty na podstawowych produktach, trzeba się zająć podstawowymi produktami, a nie wchodzić w nowe" - zaznaczył.

Kalida powiedział, że zanim został prezesem TS, pracował w spółce jako pełnomocnik zarządu ds. bezpieczeństwa i z jego wiedzy wynika, że wówczas żaden z pracowników nie pracował nad projektem zmian w ustawie o grach losowych. "Myślę, że bym o tym wiedział" - dodał.

Pytany, czy możliwe jest zatem, że projekt ustawy pisany był przez kogoś z zewnątrz i pewnego dnia znalazł się na biurku jednego z członków zarządu TS odparł, że wydaje mu się to niemożliwe. Sławomir Neumann (PO) dopytywał, czy po objęciu funkcji prezesa TS Kalida nie szukał autora tego projektu wewnątrz spółki. Były prezes TS zeznał, że wówczas nie miał w ogóle świadomości, że taki projekt powstał.

Według Kalidy, żaden z projektów nowelizacji ustawy hazardowej, którymi rząd zajmował się w czasie, gdy on kierował TS, nie był zainicjowany przez Totalizator, ani tym bardziej przez niego.

Zaznaczył, że nie uczestniczył też bezpośrednio w pracach zespołu powołanego w listopadzie 2006 r. przez ówczesną minister finansów Zytę Gilowską, który przygotowywał zmiany w ustawie hazardowej, ani w pracach zespołu powołanego w tym samym celu w resorcie skarbu.

Dodał, że TS nie był członkiem zespołu pracującego w MF, a jedynie "był zapraszany do prac". Powiedział, że przedstawicielem TS, który uczestniczył w pracach tego zespołu, był Grzegorz Maj. Kalida poinformował również, że nie uczestniczył w pracach zespołu zadaniowego powołanego w TS, który miał opracować analizy, opinie i wyliczenia finansowe dotyczące nowelizacji.

Kalida zapewnił, że nie było żadnych nieformalnych działań TS w pracach nad zmianami w ustawie hazardowej. "Wszystkie spotkania odbywały się oficjalnie. Zawsze efektem takiego spotkania było pismo oficjalne(...). Nie miało miejsce żadne inne zachowanie" - zapewnił.

Pytany, czy kiedykolwiek spotykał się z ówczesnym premierem Jarosławem Kaczyńskim lub wicepremierem Przemysławem Gosiewskim w sprawie ustawy hazardowej lub innej, która dotyczyła TS, powiedział, że nie spotkał się z żadnym premierem ani wicepremierem. "Wiadomo mi z doniesień prasowych, że rzekomo miałem uczestniczyć w takich spotkaniach, co mnie bardzo rozbawiło, gdyż nigdy nie spotkał mnie ten zaszczyt, żeby rozmawiać z premierem" - dodał.

Kalida zeznał, że nie przypomina sobie, by namawiał b. wiceszefa Kancelarii Prezydenta Roberta Drabę, aby prezydent wystąpił z inicjatywą legislacyjną związaną ze zmianą ustawy hazardowej. Draba mówił dzień wcześniej śledczym, że Kalida "przyszedł do kancelarii i przedstawił taką propozycję, żeby prezydent zechciał zająć się nowelizację ustawy hazardowej". Dodał, że Kalida pytał go, czy "prezydent nie zechciałby zająć się inicjatywą ustawodawczą, czy nie zechciałby wnieść takiej ustawy".

Odnosząc się do tych zeznań, Kalida mówił, że Draba musiał go źle zrozumieć. Zapewnił też, że jego zastrzeżenia co do prowadzonych wówczas w resorcie finansów prac nad zmianami w ustawie hazardowej wynikały przede wszystkim z szybkości prowadzonej procedury.

B. prezes TS mówił też, że jego pisma skierowane do Draby i Gilowskiej (na przełomie 2006/2007) były jedynie formą informowania o pracach nad projektem. Dodał, że chciał podzielić się informacją co TS robi i jakie jest jego zaangażowanie w proces pisania nowelizacji. "Jako zarząd mieliśmy potrzebę poinformowania o sposobie zaangażowania, po to, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś przyjdzie i powie, że my robimy nie wiadomo co" - mówił b. prezes TS.

Duża część zeznań Kalidy poświęcona była sprawie wideoloterii. B. prezes TS wyjaśniał, że za jego czasów ich wprowadzenie nie było priorytetem dla spółki, a jedynie jednym z kilku projektów, nad którymi wówczas pracowano. "To był temat, który zaczął rosnąć ze względu na to, że zaczęła prasa pisać na ten temat. Dla nas priorytetem było w tym czasie KENO, które miało przynieść pieniędzy więcej niż Multilotek" - zaznaczył.

Jak mówił, celem TS nie było wprowadzenie wideoloterii, ale "uzyskanie równego boiska" dla wszystkich podmiotów świadczących usługi w sektorze hazardu. Zaznaczył, że wideoloterie dawałyby Totalizatorowi szansę na pozyskanie nowych graczy, gdyż - jak wyjaśnił - problemem TS jest tzw. starzejący się gracz, którego średnia wieku wynosi 42 lata.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
wiecej »