Ponad 270 prac - obrazów, grafik, rysunków i rzeźb - znalazło się na tegorocznej aukcji "Bliźniemu swemu", jednej z największych w kraju aukcji na rzecz biednych i bezdomnych. Jej 11. edycja rozpoczęła się w niedzielę rano w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych.
Prace ofiarowało 239 wybitnych twórców, głównie z Polski, ale też z Niemiec i Rosji; na akcję trafiły również dzieła artystów nieżyjących. Wśród ofiarodawców znalazła się m.in. Magdalena Abakanowicz, Adam Myjak, Gustaw Zemła, Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Zdzisław Beksiński, Józef Szajna, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz.
"To naprawdę niezwykła kolekcja dzieł sztuki ofiarowana przez wspaniałych artystów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy. Kupując te prace można stać się kolekcjonerem dzieł sztuki, równocześnie wspomagając tych najuboższych, dając im chleb i wiarę w drugiego człowieka" - powiedział PAP prezes fundacji organizującej aukcję Emil Jurkiewicz.
Aukcję poprzedziła wystawa zgromadzonych prac, którą pokazano w kilku miastach Polski: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Aukcji towarzyszy katalog.
Aukcja "Bliźniemu swemu" organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie. Cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczany jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.
Podczas ostatniej aukcji w marcu 2008 r. zebrano ponad 500 tys. zł.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce, istniejącą od prawie 30 lat. Prowadzi na terenie kraju 102 placówki (są to domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków. Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację "Bliźniemu swemu...".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.