Choć katolicy stanowią tylko nikły procent ludności krajów skandynawskich, ich liczba stale wzrasta. Równocześnie wielu niekatolików słucha z uwagą tego, co ma do powiedzenia Kościół, zaś religia odgrywa tam znaczną rolę w kształtowaniu opinii publicznej.
Wskazał na to Papież, spotykając się z episkopatem Skandynawii przybyłym z wizytą ad limina Apostolorum. Należą do niego biskupi Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii oraz Islandii. Benedykt XVI zachęcił ich, by nadal przekazywali mieszkańcom tych krajów społeczne i etyczne nauczanie Kościoła. Przypomniał, że czynią to już przez takie inicjatywy, jak wspólny list pasterski Miłość do życia z 2005 r. czy zaplanowany na maj w Jönköping w Szwecji kongres o rodzinie.
„Szczególnie ważnym przesłaniem, jakie winni od was usłyszeć mieszkańcy krajów nordyckich, jest centralne znaczenie rodziny dla życia zdrowego społeczeństwa – zauważył Papież. – Niestety w ostatnich latach osłabiło się poczucie zobowiązania względem instytucji małżeństwa i chrześcijańskiego rozumienia ludzkiej płciowości, które tak długo było podstawą relacji personalnych i socjalnych w europejskim społeczeństwie. Dzieci mają prawo być poczęte, urodzone i wychowane w małżeństwie. To przez zabezpieczoną i uznaną relację do własnych rodziców mogą one odkryć swą tożsamość i osiągnąć ludzki rozwój. Po społeczeństwach mających szlachetną tradycję obrony praw wszystkich ich członków należałoby się w tym względzie spodziewać właściwego podejścia. Winny one temu podstawowemu prawu dzieci dać pierwszeństwo przed jakimkolwiek domniemanym prawem dorosłych do narzucania im alternatywnych modeli życia rodzinnego i oczywiście przed rzekomym prawem do aborcji” – mówił Benedykt XVI.
Papież podkreślił, że ze względu na społeczne znaczenie rodziny w interesie wszystkich, a zwłaszcza rządzących, leży obrona i promowanie ustabilizowanego życia rodzinnego. Nawiązał też do trudnych warunków duszpasterskich w krajach skandynawskich. Katolicy są tam rozproszeni na rozległych terytoriach. Wielu z nich rzadko może uczestniczyć w nabożeństwach, a księżom niełatwo do nich dotrzeć z posługą sakramentalną. Ojciec Święty zachęcił do troski o emigrantów stanowiących tam znaczny procent katolików. Dbając o ich integrację społeczną, trzeba zadbać, by zachowali swą kulturę i wiarę. Kraje skandynawskie gościnnie przyjmują uchodźców z Bliskiego Wschodu, wśród których jest wielu katolików obrządku wschodniego. Benedykt XVI podkreślił też znaczenie działalności ekumenicznej na tych terenach. Zalecił troskę o rodziny, w których tylko jedno z małżonków jest katolikiem. Zachęcił do budzenia powołań zarówno wśród wiernych rodzimych, jak też imigrantów. Zwrócił uwagę, że w Skandynawii wzrasta już liczba biskupów miejscowego pochodzenia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.