Bardzo trudne chwile dla Nikaragui.
Kraj pogrążony jest w przemocy. Prezydent Ortega zdecydowanie odmawia wznowienia dialogu narodowego. Mimo fali represji, które coraz mocniej dotykają także Kościół, nikaraguańscy biskupi podkreślają, że jedyną drogą wyjścia z obecnego kryzysu jest dialog. Apelują też o nieustanną modlitwę w intencji tego kraju.
Biskupi nikaraguańscy nie wycofali się z chęci prowadzenia dialogu, ani kontynuowania mediacji po tym, jak prezydent Ortega otwarcie oskarżył ich o wspieranie przewrotu. Po nadzwyczajnym spotkaniu nikaraguańskiego episkopatu (23 lipca), którego celem było wypracowanie stanowiska po atakach prezydenta jednoznacznie stwierdzili, że z drogi dialogu nie ma odwrotu. W przeciwnej sytuacji bowiem Nikaragua nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Rozmawiano też o atmosferze jawnej wrogości, co w ostatnich dniach przełożyło się m.in. na sprofanowanie przez siły proprezydenckie co najmniej siedmiu kościołów.
„Kościół katolicki w Nikaragui jest prześladowany przez reżim prezydenta Daniela Ortegi” – stwierdził kard. Leopoldo Brenes Solorzano. Arcybiskup stołecznej Managui podkreślił, że biskupi nie dadzą się jednak zastraszyć i będą kontynuować swą pracę na rzecz pojednania.
Obserwatorzy podkreślają, że wrogość Ortegi wywołało to, że w świątyniach udzielano pomocy rannym, a księża wychodzili na barykady, by zapobiec masakrom niewinnej ludności. „Oczywiście w tej sytuacji bardzo trudno będzie kontynuować dialog z powodu wrogiej postawy władz i oszczerczego języka wobec Kościoła, mimo to nie damy się powstrzymać i na nowo będziemy budować dialog” – podkreśla bp Silvio José Báez.
Episkopat prosi Nikaraguańczyków o włączenie się w miesięczną modlitwę za ojczyznę, którą ogłosił w ubiegłym tygodniu. W czwartki organizowana jest adoracja eucharystyczna, piątki są dniem postu, soboty oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi, a niedziele czasem odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych. Biskupi Nikaragui podkreślają, że modlitwa za ojczyznę ma być jednocześnie czasem pokuty i odnowy sumień.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.