Reklama

W Kirgistanie rząd tymczasowy

W Kirgistanie rząd tymczasowy, powołany przez opozycję przeciwko prezydentowi Kurmanbekowi Bakijewowi, ogłosił w czwartek, że sprawuje kontrolę w kraju.

Reklama

"Na mocy dekretu o przejęciu władzy rozwiązujemy parlament" - ogłosiła w czwartek przywódczyni opozycji Roza Otunbajewa. Dodała, że w ciągu sześciu miesięcy w kraju odbędą się wybory prezydenckie.

Według niej pod kontrolą rządu tymczasowego są wszystkie regiony oprócz miast Osz i Dżalalabad na południu kraju. Inni przedstawiciele rządu oznajmili, że mają władzę nad armią i strażą graniczną, a milicja przeszła na ich stronę.

Prezydent Bakijew opuścił Biszkek w środę. Jak podaje agencja Reutera, udał się do Oszu, uważanego za bastion zwolenników prezydenta. W Oszu doszło w czwartek do starć między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta, a stronnicy opozycji zajęli budynek rządowy.

Otunbajewa, była szefowa dyplomacji w rządzie Bakijewa, zażądała rezygnacji prezydenta. "Ludzie w Kirgistanie chcą budować demokrację. To, co zrobiliśmy wczoraj, było odpowiedzią na represje i tyranię wobec narodu ze strony reżimu Bakijewa" - oznajmiła. Dodała, że wydarzenia w Kirgistanie "można nazwać rewolucją lub powstaniem ludowym", jest to jednak "sposób, w jaki wyrażamy nasze pragnienie sprawiedliwości i demokracji".

Według cytowanej przez agencję ITAR-TASS przedstawicielki Ministerstwa Zdrowia liczba ofiar śmiertelnych środowych starć między uczestnikami antyrządowych demonstracji i milicją sięgnęła w czwartek 74 osób. Rannych jest około pół tysiąca ludzi.

W Biszkeku, jak relacjonują światowe agencje, nadal trwa grabienie budynków rządowych. Według ITAR-TASS niezidentyfikowani sprawcy podłożyli ogień w podziemiach budynku rządu. W czwartek rano życie w mieście wciąż nie powróciło do normy. Sklepy i restauracje są zamknięte w obawie przed rabusiami. Wydaje się, że nie ma w ogóle sił porządkowych - w Biszkeku nie widać ani mundurów, ani pojazdów milicyjnych.

Premier Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Otunbajewą. Szefowa opozycji powiedziała mu, że sprawuje pełną kontrolę nad krajem - przekazał rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. "Jest ważne, że rozmowa toczyła się z nią jako z szefową rządu zaufania narodowego" - podkreślił Pieskow.

Biały Dom oświadczył, że wydarzenia w Kirgistanie omówią prezydenci USA i Rosji Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania w czwartek w Pradze.

Na konferencji prasowej w czwartek Otunbajewa zapowiedziała, że amerykańska baza lotnicza Manas w Kirgistanie, kluczowa dla operacji NATO w Afganistanie, pozostanie otwarta. Wiadomość tę potwierdziła ambasada USA w Kirgistanie. "Ośrodek tranzytowy Manas wciaż działa. Nie przypuszczam, by były jakieś plany, aby to zmienić" - powiedziała rzeczniczka przedstawicielstwa USA. Przez amerykańską bazę Manas przewija się co miesiąc, zmierzając do Afganistanu albo z niego wracając, około 35 tys. amerykańskich żołnierzy.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oznajmił, że wysyła do Kirgistanu swego specjalnego wysłannika - Jana Kubisza. Ma on przybyć do Biszkeku w piątek.

Kazachstan, a potem Uzbekistan zamknęły przejścia graniczne z Kirgistanem - powiadomił rzecznik straży granicznej Kirgistanu Dżoodar Isakonow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama