Prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży, podobnymi do tych przyjętych już w archidiecezji gnieźnieńskiej czy warszawsko-praskiej, trwają we wszystkich polskich diecezjach - poinformował PAP prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
Arcybiskup, który jest także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, uczestniczy w odbywających się w czwartek na Jasnej Górze obradach Rady Stałej Episkopatu Polski, podczas których - jak zapowiedziało biuro prasowe KEP - właśnie prymas przedstawi kwestię ochrony dzieci i młodzieży.
"Jednym z moich zadań jako delegata jest przede wszystkim monitorowanie () tego, jak daleko te wytyczne (dotyczące ochrony dzieci i młodzieży - PAP) już są przygotowywane, więc jeden z tych tematów też będzie podjęty" - powiedział PAP arcybiskup przed rozpoczęciem obrad.
Podkreślił dużą rolę i zaangażowanie w tym zakresie Centrum Ochrony Dziecka, którego przedstawiciele uczestniczą w prowadzeniu w poszczególnych metropoliach szkoleń poświęconych tej tematyce.
"Zasada była taka, że szkolenie prowadzone jest w każdej metropolii (), gdzie przyjeżdżają poszczególne diecezje. Każda z tych diecezji zostaje przeszkolona w kierunku opracowania takich właśnie własnych wytycznych. Potem poszczególny biskup je przyjmuje, zatwierdza i wdraża w życie" - wyjaśnił prymas Polski.
Ponad trzy tygodnie temu prymas uczestniczył w Gnieźnie w prezentacji wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Dokument ten będzie od lipca obowiązywał osoby duchowne i świeckie w jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi. Abp Polak publicznie przeprosił wówczas wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży w tej archidiecezji.
Abp Polak przypomniał w czwartek, że wytyczne ogłoszone w archidiecezji gnieźnieńskiej nie są jedynymi czy pierwszymi w polskim Kościele - inne przyjęto, jak powiedział, np. w diecezjach warszawsko-praskiej czy łódzkiej. Docelowo wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży mają obowiązywać we wszystkich metropoliach.
"To jest działanie, które będzie promowane w całej Polsce (). Myślę, że trzeba oczekiwać, że jak najszybciej powstaną też te wytyczne w innych diecezjach i zostaną przyjęte" - podkreślił prymas. Jak mówił, szkolenia w tym zakresie zostały już prawdopodobnie przeprowadzone we wszystkich metropoliach. Jeśli jakieś pozostały - to nieliczne, gdzie takie szkolenia trwają bądź będą wkrótce.
"Myślę, że we wszystkich metropoliach już się to szkolenie odbyło. Etap opracowania wytycznych będzie teraz jakby drugim etapem tego procesu" - wyjaśnił arcybiskup, podkreślając, że następnym etapem będzie wdrożenie w życie przyjętych wytycznych.
Dokument przyjęty w kwietniu w archidiecezji gnieźnieńskiej będzie od 1 lipca obowiązywał osoby duchowne i świeckie w jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi. "Trzeba wcześniej poinformować o tym całą diecezję, wszystkie jednostki - od przedszkoli poczynając, po szkoły katolickie, które prowadzimy, seminarium itd., żebyśmy mogli potem przyjąć to właśnie 1 lipca" - mówił w czwartek prymas.
Na początku tego roku abp Polak powołał w swojej diecezji kilkunastoosobowy zespół duchownych i świeckich do opracowania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Efektem prac jest dokument, w którym napisano m.in., że "działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą".
W marcu zaprezentowane zostały dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów. Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.
Wśród innych tematów czwartkowego posiedzenia Rady Stałej Episkopatu Polski są m.in. obchody trzech ważnych rocznic: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz 40. rocznicy jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Biskupi omawiają także kwestie dotyczące lekcji religii w szkole. Jak informował wcześniej sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, po czwartkowych obradach nie jest planowane wydanie komunikatu.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski tradycyjnie spotyka się na Jasnej Górze 2 maja. Zadaniem tego gremium jest przygotowywanie spraw na zebranie plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwanie nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynacja prac KEP.
Radę stałą tworzą: przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami oraz wybrani przez zebranie plenarne na pięcioletnią kadencję biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych.
Obecnie członkami rady są: kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Stanisław Budzik, Sławoj Leszek Głódź, Józef Kupny, Grzegorz Ryś i Wiktor Skworc oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.
W piątek biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Sumie odpustowej z ponowieniem zawierzenia Maryi będzie przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię. Mszę poprzedzi poświęcenie nowej tablicy przed kaplicą Matki Bożej ze słowami millenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.
Piątkowe uroczystości na Jasnej Górze - jak zapowiadają gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini - będą dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Bożej w dziejach narodu, a także za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za milenijny akt oddania z 1966 r.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.