Sąd turecki wszczął postępowanie w sprawie zamordowania bp. Luigiego Padovese. Podejrzewany o zabójstwo przewodniczącego Konferencji Biskupów Turcji kierowca biskupa, 26-letni Murat Altun, przyznał się do zbrodni – poinformował jego obrońca Cihan Önal.
Jednocześnie Önal odrzucił twierdzenie, jakoby jego klient przeszedł z islamu na chrześcijaństwo.
64-letni Ligi Padovese, od 2004 r. wikariusz apostolski w Anatolii oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji, został zamordowany w Boże Ciało, 3 czerwca br. w swoim domu w İskenderun.
Podejrzany o morderstwo kierowca biskupa, Murat Altun, zeznał – jak informują media – że popełnił ten czyn z pobudek religijnych. Jego adwokat utrzymuje, że Altun jest niezrównoważony psychicznie, a tę opinię potwierdziła również matka podejrzanego.
Według watykańskiej agencji informacyjnej AsiaNews, w katolickiej wspólnocie w İskenderun pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy jedynym wytłumaczeniem dla morderstwa była choroba psychiczna. Liczne ataki na katolików, do jakich dochodziło w ostatnich latach tłumaczono brakiem równowagi psychicznej młodych zamachowców, po czym okazywało się, że napady miały tło nacjonalistyczne i wrogie chrześcijanom, przypomniała agencja.
Papież Benedykt XVI na początku swojej podróży na Cypr wyraził ubolewanie z powodu zamordowania bp. Padovese. Dodał jednak, że „nie chodzi o morderstwo na tle politycznym, ani religijnym”.
W zakładzie medycyny sądowej w Adanie prowadzono już sekcję zwłok biskupa. Trumna z jego ciałem zostanie przewieziona do Mediolanu, gdzie bp Padovese zostanie pochowany w swoim grobie rodzinnym.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.