Cierpiący na paraplegię - porażenie poprzeczne 46-letni kubański więzień polityczny, Ariel Sigler został w minioną sobotę dzięki mediacji Kościoła uwolniony warunkowo po siedmiu latach pobytu w więzieniu. Zdaniem sekretarza episkopatu, ks. prał. José Felixa Pereza ten akt łaski jest obiecującym znakiem.
Jednocześnie ks. Perez wyraził w imieniu Kościoła nadzieję, że niebawem uwolnieni zostaną także inni więźniowie sumienia. Rząd prezydenta Raula Castro przeniósł w miniony weekend kolejnych 6 więźniów do zakładów karnych znajdujących się na terenie prowincji ich pochodzenia, bliżej rodzin.
Ogółem z tej formy przychylności władz skorzystało dotychczas dzięki mediacji Kościoła 12 więźniów politycznych. Ogółem jest ich na Kubie około 200. Za kilka dni na Kubę uda się sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberti. Szef watykańskiej dyplomacji weźmie udział w X Katolickim Tygodniu Społecznym, organizowanym przez kubański Kościół w dniach od 16-20 czerwca.
Jak informują źródła kościelne, abp Mamberti ma na tym forum wygłosić konferencję o laickim charakterze państwa oraz ma być gościem Uniwersytetu w Hawanie. W Tygodniu Społecznym wezmą udział przedstawiciele wszystkich kubańskich diecezji oraz grupa intelektualistów, zarówno mieszkających w kraju jak i na emigracji. Wśród poruszanych w jego ramach tematów ma być m. in. kwestia dialogu i pojednania narodowego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.