Stadion we Lwowie, który powstaje z myślą o organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 r., może nosić imię Stepana Bandery - ostrzega w czwartek kijowska gazeta "Siegodnia".
Z taką inicjatywą wystąpił deputowany lwowskiej rady obwodowej Rostysław Nowożenec. Jego zdaniem mieszkańcy Lwowa byliby dumni, gdyby nowy stadion został nazwany imieniem przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
Gazeta określiła ten pomysł jako "skandaliczny".
"Heroizacja Bandery wywołuje protesty naszych partnerów w organizacji Euro 2012, Polaków. Niedawno także Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której zaapelował o uchylenie dekretu prezydenta (byłego, Wiktora Juszczenki - PAP) o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Można przypuszczać, że Polacy i Europejczycy będą zdziwieni, jeśli stadion we Lwowie zostanie nazwany na cześć lidera OUN-UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii)" - pisze gazeta.
"Siegodnia" podkreśla jednocześnie, że stadion we Lwowie powstaje ze środków z budżetu państwa, czyli za podatki płacone przez wszystkich obywateli Ukrainy, spośród których wielu nie uznaje Bandery za bohatera.
W miniony poniedziałek mer Lwowa Andrij Sadowy ogłosił, że nazwa lwowskiego stadionu może zostać wybrana w wyniku przetargu. "Dostałem już kilka ofert od firm, które są gotowe ubiegać się o to" - poinformował.
Urodzony 1 stycznia 1909 roku Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał w nim do września 1944 r. Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. Zginął w październiku 1959 roku zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.