"Pociąg do nieba" - nowa rzeźba we Wrocławiu

Rzeźba "Pociąg do nieba" Andrzeja Jarodzkiego, przedstawiająca lokomotywę jadącą po torach skierowanych w stronę nieba, powstanie we Wrocławiu. Będzie to najwyższa instalacja w Polsce.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Jarodzki, idea parowozu jadącego do nieba po raz pierwszy pojawiła się w 1994 r. Wizja ta najpierw została przelana na płótno, a na realizację rzeźby trzeba było poczekać kilkanaście lat. "Przypadkowo wziąłem zabawkową kolejkę syna i postawiłem ją pionowo na stole. Wtedy pomyślałem, że można by to było zrobić w rzeczywistości" - mówił artysta.

Do stworzenia rzeźby wykorzystana zostanie zabytkowa lokomotywa stojąca wcześniej na bocznicy przy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragmenty torów. Wysokość instalacji to ponad 20 metrów, a całość ma ważyć ponad 70 ton.

"Rzeźba ma symbolizować dążenie człowieka do zrealizowania rzeczy nieziemskich, do lepszego życia i do raju. Jest to metafora, która ma tak naprawdę wiele znaczeń, ale jakich, to już proszę się domyślić" - mówił Jarodzki.

Obecnie lokomotywa i pozostałe części instalacji znajdują się w Długołęce pod Wrocławiem, do stolicy Dolnego Śląska zostaną przewiezione w nocy z poniedziałku na wtorek. Montaż rozpocznie się 22 czerwca, a oficjalne odsłonięcie zaplanowano na październik 2010 r.

Odsłonięcie rzeźby poprzedzi szereg happeningów, a pierwszy z nich pod nazwą "Ofensywa sztuki: pojedynek malarski" zaplanowany został na 20 czerwca. Niedzielna impreza odbędzie się na placu przy kościele garnizonowym we Wrocławiu. Przez kilka godzin wszyscy chętni będą mogli rywalizować z artystami plastykami w malowaniu obrazów na konstrukcji w kształcie lokomotywy.

Instalacja stanie obok Bunkra przy pl. Strzegomskim, który do 2012 r. ma zostać zaadaptowany na przestrzeń artystyczną. Mecenasem projektu jest Grupa Archicom.

Andrzej Jarodzki urodził się w 1953 r. w Krakowie. Ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Grafiki. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą; tworzy obiekty i instalacje. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych i udział w 19 zbiorowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »