Reklama

Śląskie Smaki

Dania z kaczki, gęsi, czy sarny, zupa z dyni i pokrzyw oraz deser z rabarbaru znalazły się wśród najlepszych potraw Festiwalu "Śląskie Smaki", którego piątą edycję zorganizowano w sobotę w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Reklama

Organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną festiwal na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń, popularyzujących lokalne specjały. To także jeden ze sposobów na promocję turystyczną regionu. Zwycięscy imprezy otrzymują "Złoty Durszlak", tytuł "Eksperta Śląskich Smaków" i nagrody rzeczowe.

W tym roku w konkursie wzięło udział blisko 20 drużyn - amatorów (koła gospodyń wiejskich i rodziny) oraz profesjonalistów (hotele i szkoły gastronomiczne). Potrawy oceniało jury złożone m.in. ze znawców kuchni i artystów.

Wśród amatorów zwyciężył Team Rodzinny z Czarkowa k. Pszczyny, który zachwycił jurorów plackami ziemniaczanymi z gulaszem z sarny, rosołem z pierogami z czarnej kaczki oraz przepiórkami w sosie własnym z różyczkami puree i szparagami w sosie śmietankowym.

W kategorii profesjonalistów, podobnie jak przed rokiem, wygrali kucharze z katowickiego hotelu Qubus, występujący pod szyldem "Kilerów Dwóch". Przyrządzili pierś z gęsi wędzoną z sałatką śląską, zupę "duet kremowy z dyni i pokrzyw", udko z kaczki z kluskami tartymi i kwaśnymi jabłkami, a na deser maszkiet (po śląsku: przysmak) z rabarbaru.

Częścią festiwalu był również konkurs na najlepszą nalewkę, którą okrzyknięto Pszczyński Krupnik, według receptury restauracji Stara Piekarnia w Pszczynie. Drugie miejsce zajęła tarninówka, przygotowana przez Danutę Kuczyńską-Pytel z Janowa, a trzecie rabarbarówka, zrobiona przez Krystynę i Elżbietę Nawrotek z Wisły Wielkiej.

Piąta edycja festiwalu przyciągnęła do Złotego Potoku kilka tysięcy osób. Oprócz potraw konkursowych można było skosztować tradycyjnych dań śląskich i góralskich, a także przyrządzanego na różne sposoby pstrąga - specjału, z którego słynie Złoty Potok w gminie Janów.

Doroczny konkurs kulinarny ma promować śląską kuchnię, a tym samym atrakcje regionu, zarówno wśród jego mieszkańców, jak i turystów z innych części polski. Przepisy na śląskie potrawy, gotowane w trakcie kolejnych edycji festiwalu, można znaleźć na stronie internetowej www.slaskiesmaki.pl. Trafią tam również potrawy zgłoszone do konkursu w tym roku.

Obok Śląskiej Organizacji Turystycznej festiwal współorganizują gmina Janów oraz Śląska Grupa Kulinarna, a wspiera samorząd woj. śląskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama