Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal potępił wtargnięcie grupy żydowskich ekstremistów na wzgórze Świątynne w Jerozolimie 20 lipca.
– Prowokacja ta rujnuje pokojowe współistnienie religijne oraz pogarsza i tak już napiętą sytuację polityczną – głosi komunikat, opublikowany 22 lipca. – Patriarcha ubolewa z powodu wszelkich działań, których celem miała by być zmiana wieloreligijnej tożsamości Jerozolimy. Według niego „w mieście, które jest świętym dla trzech religii monoteistycznych, każda grupa wierzących musi szanować historyczne prawa i uczucia religijne innych”. Natomiast działania takie jak te z 20 lipca „niszczą zaufanie i rozpalają namiętności religijne”.
Dlatego „patriarcha łaciński prosi rząd izraelski o ukaranie sprawców i czuwanie, aby podobne działania już się nie powtórzyły”.
Wzgórze Świątynne, zwane niegdyś Moria, to miejsce, gdzie stała żydowska Świątynia, zbudowana przez Salomona. Pozostał z niej jedynie zachodni mur, zwany Ścianą Płaczu – miejsce święte dla Żydów. Na miejscu Świątyni zbudowano dwa meczety: Al-Aksa i Kopuła na Skale. Według judaizmu, to na tej skale Abraham miał złożyć ofiarę z Izaaka, zaś według islamu – Mahomet miał z niej wstąpić do nieba.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.