Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe obrady - pierwsze po 6-tygodniowej przerwie. Wbrew wcześniejszym planom posłowie nie zajmą się ze sprawozdaniem z prac hazardowej komisji śledczej. Marszałek Grzegorz Schetyna poinformował, że posłowie zajmą się raportem na następnym posiedzeniu.

W środę posłowie zajmą się m.in. senackim projektem zmian w ustawie o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Nowe przepisy poszerzają krąg osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego. Rozpatrzony będzie także m.in. projekt zmian w ustawie o ochronie danych osobowych i projekt ustawy o rezerwach strategicznych.

W porządku obrad jest też projekt nowelizacji ustawy, który przewiduje ustanowienie Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Według projektu, jeżeli święto będzie przypadać w dzień ustawowo wolny od pracy, nie będzie obniżać wymiaru czasu pracy - tzn. nie będzie sobie można odebrać go jako dnia wolnego.

Wbrew zapowiedziom Sejm nie zapozna się w czwartek z raportem hazardowej komisji śledczej. Do przyjętego w sierpniu sprawozdania komisji złożone zostały zdania odrębne; jedno z nich, autorstwa posłów PiS - Beaty Kempy i Andrzeja Dery, zawiera informacje objęte tajemnicą śledztwa. Grzegorz Schetyna poinformował, że ponownie zwrócił się do prokuratury o odtajnienie tej części raportu.

"Wcześniej zwracałem się do prokuratora generalnego o odtajnienie całości, aby Sejm mógł pracować nad materiałem w pełni jawnie" - podkreślił Schetyna.

Jak dodał, po negatywnej decyzji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w tej sprawie po raz kolejny zwrócił się "o to, by odtajnić wszystkie materiały".

"Nie będzie tego (raportu z prac komisji śledczej - PAP) w tym tygodniu, ale mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu, po zgodzie prokuratora na odtajnienie wszystkich załączników" - dodał marszałek.

Z raportem komisji śledczej Sejm miał zapoznać się w czwartek. Część obrad w sprawie raportu komisji miała być utajniona. Do przyjętego w sierpniu sprawozdania komisji złożone zostały zdania odrębne; jedno z nich, autorstwa posłów PiS, zawiera informacje objęte tajemnicą śledztwa.

Raport ze zdaniami odrębnymi liczy blisko 800 stron. Wynika z niego, że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu w sprawie tzw. ustawy hazardowej, choć ich zeznania były momentami mało wiarygodne. Własne wersje przedstawili posłowie PiS, Lewicy, PSL, a także PO. Opozycja wskazywała na nielegalny lobbing polityków PO podczas prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych.

W czwartek posłowie zapoznają się z informacją o umowie gazowej z Rosją. W miniony weekend w Moskwie kontynuowano rozmowy dotyczące polsko-rosyjskiej umowy gazowej z udziałem przedstawicieli obu stron i Komisji Europejskiej. Wątpliwości Komisji budzą zasady ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzanie gazociągiem, który transportuje surowiec. Premier Donald Tusk powiedział w ubiegły piątek, że umowa gazowa z Rosją odpowiada polskim interesom, bowiem najważniejsze jest zapewnienie trwałych dostaw gazu do Polski.

W piątek Sejm zajmie się także przygotowanymi przez rząd projektami ustaw o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech a także projektem ustawy żłobkowej autorstwa PiS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »