Skończcie z samosądami

Śmierć nie powinna być jedyną karą nawet za najcięższe przestępstwa, a lincz nie jest rozwiązaniem etycznym, a na pewno chrześcijańskim - apelują boliwijscy biskupi.

Prawdziwej demokracji nie buduje się na śmierci. Przypomniał o tym episkopat Boliwii w związku z przypadkami krwawych samosądów, do jakich dochodzi w różnych częściach tego południowoamerykańskiego kraju. Kościół niepokoi nie tylko sam fenomen linczowania, ale także brak adekwatnej reakcji władz. Co gorsza, zjawisko to wydaje się mieć podstawy w obowiązującym prawie, które odwołuje się do tzw. sprawiedliwości powszechnej – pojęcia nieprecyzyjnego i wątpliwego w interpretacji. Boliwijscy biskupi wskazują, że śmierć nie powinna być jedyną karą nawet za najcięższe przestępstwa, a lincz nie jest rozwiązaniem etycznym, a z pewnością nie chrześcijańskim. Stąd też apel do rodaków o odejście od nieludzkich praktyk, a do władz o odpowiednie przeciwdziałanie samosądom.

Episkopat Boliwii sprzeciwił się także projektowi ustawy o tzw. prawach płciowych i reprodukcyjnych. Tego rodzaju pomysły legislacyjne często pojawiają się ostatnio na terenie Ameryki Łacińskiej. Biskupi zwracają uwagę, że są one dosłowną kalką ustaw obowiązujących w Stanach Zjednoczonych i wpisują na listę praw np. aborcję, czy rozwiązłość płciową, w tym kazirodztwo i homoseksualizm. Jest to sprzeczne z chrześcijańskimi wartościami, którymi żyje społeczeństwo Boliwii – stwierdził w imieniu episkopatu bp Krzysztof Białasik SVD. Polski misjonarz ostrzegł, że tego rodzaju inicjatywy legislacyjne są nastawione nie tyle na ochronę czyichś praw, co na narzucenie odmiennej wizji człowieka i jego płciowości. Tymczasem Boliwijczycy cenią tradycyjne wartości rodzinne, które są podstawą ich kultury i „ludzkiej równowagi ekologicznej opartej na małżeńskiej wierności” – stwierdził bp Białasik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »