Reklama

Rektorzy UPJPII i KUL apelują do środowisk akademickich

Rektorzy papieskich uczelni zachęcają do twórczego korzystania z potencjału nauczania św. Jana Pawła II.

Reklama

W spotkaniu w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie wzięli udział: kard. Stanisław Dziwisz, rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski oraz rektor UPJPII ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII.

Obecni byli także ks. Jacek Kurzydło - dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Paweł Rozwód - pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji, współpracownik Biura ds. komunikacji zagranicznej KEP oraz Marta Mastyło - rzecznik prasowy UPJPII.

Spotkanie odbyło się w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, a jednocześnie 42. rocznicy inauguracji papieskiego pontyfikatu, co dodatkowo łączy się z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą urodzin Ojca Świętego.

Do tych dat nawiązał kard. Stanisław Dziwisz, przypominając wydarzenia sprzed 42 lat, radość i nadzieję, jakie niósł Polakom w czasach komunizmu wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła docenił wagę Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich, zauważając, że coraz bardziej widoczna staje się potrzeba przypominania nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II kolejnym pokoleniom. - Nieodzownym jest przypominanie nie tylko jego nauczania i życiowej postawy, ale i zgłębianie jego myśli filozoficznej w poszukiwaniu wewnętrznej prawdy - podkreślał.

Inicjatorem apelu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, podpisał się pod nim również Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Apel odczytał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wskazał, że zwrócono w nim uwagę, iż "w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw". 

Celem apelu jest promowanie wśród studentów nauczania oraz myśli filozoficznej Karola Wojtyły. Jest on zachętą do tego, by sięgać w programach wykładów, zajęć dydaktycznych i pracy naukowej do nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie filozoficznym, kulturowym i społecznym.

Mowa była o związkach Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, którego był nauczycielem akademickim i profesorem przez 24 lata prowadzącym wykłady z filozofii i etyki.

Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII, przypomniał z kolei związki Karola Wojtyły z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego wywodzi się obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wspominał takie wydarzenia, jak powołanie PAT, spotkanie z rektorami krakowskich uczelni wyższych i wizytę Ojca Świętego na terenie budowy kampusu UPJPII Jana Pawła II na osiedlu Ruczaj.


Treść Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II na kolejnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama