„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła”.
Ludzie z całej Europy niosący na co dzień pomoc najbardziej potrzebującym wzięli udział w Caritas Europa Innovation Festival. Spotkanie odbyło się online, a jego celem było wspólne poszukiwanie nowych, bardziej skutecznych, projektów pomocy oraz dzielenie się doświadczeniem służby najbardziej potrzebującym.
W czasie festiwalu zaprezentowano jedenaście innowacyjnych projektów, których celem jest m.in. zmniejszenie wykluczenia edukacyjnego, tworzenie miejsc pracy dla bezdomnych, czy pomoc migrantom w znalezieniu bezpiecznego dachu nad głową. Była też mowa o tworzenie specjalnych produktów pomocnych w krajach rozwijających się, jak np. grzejniki zasilane energią słoneczną, czy specjalne worki do uzdatniania deszczówki.
„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła” – mówi Radiu Watykańskiemu Silvia Sinibaldi z Caritas Włoch, gdzie odpowiada za współpracę międzynarodową i działania w czasach kryzysów humanitarnych.
„Caritas Europa od długiego już czasu stawia na innowację, która może pomóc w realizacji strategicznych projektów. Paradoksalnie pandemia sprawiła, że rozwinęła się nasza kreatywność, staliśmy się też bardziej elastyczni w naszych zamierzeniach – mówi papieskiej rozgłośni Silvia Sinibaldi. – Ten festiwal to była pewna forma reakcji na obawy co do przyszłości, które nam wszystkim towarzyszą, by odpowiedzieć na nie z odwagą i nadzieją. Jako Caritas Europa zdajemy sobie sprawę, że dzielenie się dobrymi i pozytywnymi doświadczeniami jest ogromnym bogactwem dla naszej sieci i może zaowocować nową skutecznością. Największym wyzwaniem obecnego roku jest tzw. szlak bałkański. Widzieliśmy, co wydarzyło się ostatnio po spaleniu obozu w Lipie w Bośni i Hercegowinie. Tym ludziom trzeba pilnie pomóc. Pracuje tam nasza koleżanka, która wprost mówi, że nawet zwierzęta nie powinny żyć w takich warunkach. To jest ogromne wyzwanie.“
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.