„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła”.
Ludzie z całej Europy niosący na co dzień pomoc najbardziej potrzebującym wzięli udział w Caritas Europa Innovation Festival. Spotkanie odbyło się online, a jego celem było wspólne poszukiwanie nowych, bardziej skutecznych, projektów pomocy oraz dzielenie się doświadczeniem służby najbardziej potrzebującym.
W czasie festiwalu zaprezentowano jedenaście innowacyjnych projektów, których celem jest m.in. zmniejszenie wykluczenia edukacyjnego, tworzenie miejsc pracy dla bezdomnych, czy pomoc migrantom w znalezieniu bezpiecznego dachu nad głową. Była też mowa o tworzenie specjalnych produktów pomocnych w krajach rozwijających się, jak np. grzejniki zasilane energią słoneczną, czy specjalne worki do uzdatniania deszczówki.
„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła” – mówi Radiu Watykańskiemu Silvia Sinibaldi z Caritas Włoch, gdzie odpowiada za współpracę międzynarodową i działania w czasach kryzysów humanitarnych.
„Caritas Europa od długiego już czasu stawia na innowację, która może pomóc w realizacji strategicznych projektów. Paradoksalnie pandemia sprawiła, że rozwinęła się nasza kreatywność, staliśmy się też bardziej elastyczni w naszych zamierzeniach – mówi papieskiej rozgłośni Silvia Sinibaldi. – Ten festiwal to była pewna forma reakcji na obawy co do przyszłości, które nam wszystkim towarzyszą, by odpowiedzieć na nie z odwagą i nadzieją. Jako Caritas Europa zdajemy sobie sprawę, że dzielenie się dobrymi i pozytywnymi doświadczeniami jest ogromnym bogactwem dla naszej sieci i może zaowocować nową skutecznością. Największym wyzwaniem obecnego roku jest tzw. szlak bałkański. Widzieliśmy, co wydarzyło się ostatnio po spaleniu obozu w Lipie w Bośni i Hercegowinie. Tym ludziom trzeba pilnie pomóc. Pracuje tam nasza koleżanka, która wprost mówi, że nawet zwierzęta nie powinny żyć w takich warunkach. To jest ogromne wyzwanie.“
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.