O całkowicie świadomej, chociaż trudnej, podjętej przed ośmiu laty decyzji o rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej i pełnym wsparciu dla Papieża Franciszka powiedział w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika – "Corriere della sera" papież-senior Benedykt XVI. "Nie ma dwóch papieży -jest tylko jeden, zasiadający dziś na Stolicy Piotrowej" - podkreślił.
- To była trudna decyzja - wyjaśnia Benedykt XVI - ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem. Niektórzy z moich nieco "fanatycznych" przyjaciół są nadal rozgniewani, nie chcieli zaakceptować mojego wyboru. Myślę o teoriach spiskowych, które po niej nastąpiły: niektórzy mówili, że to z powodu skandalu Vatileaks, inni, że to z powodu spisku lobby gejowskiego, jeszcze inni, że to z powodu sprawy konserwatywnego lefebvrystowskiego biskupa Richarda Williamsona. Nie chcą wierzyć w wybór dokonany świadomie. Ale moje sumienie jest czyste – zapewnił Benedykt XVI.
Papież-senior mówił także o zbliżającej się podróży papieża Franciszka do Iraku: „Sądzę, że jest to bardzo ważna podróż. Niestety wypada w bardzo trudnym momencie, co sprawia, że jest to również niebezpieczna podróż: ze względów bezpieczeństwa oraz z powodu pandemii Covid- 19. Do tego dochodzi niestabilna sytuacja w Iraku. Będę towarzyszył Franciszkowi moją modlitwą" – powiedział Benedykt XVI.
Co do Joe Bidena, drugiego po Johnie Fitzgeraldzie Kennedym katolickim prezydencie USA, papież-senior wyraża pewne zastrzeżenia na płaszczyźnie religijnej. „To prawda, jest katolikiem i to praktykującym. Osobiście jest przeciwnikiem aborcji" - zauważa. „Ale jako prezydent kontynuuje linię Partii Demokratycznej.... A w kwestii polityki gender jeszcze nie do końca rozumiemy, jakie jest jego stanowisko" –dodał Benedykt XVI.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.