Reklama

Przeciw dyskryminacji chrześcijan

Do przeciwdziałania dyskryminacji chrześcijan wezwał watykański sekretarz stanu na szczycie OBWE

Reklama

Chrześcijanie są grupą religijną najbardziej prześladowaną i dyskryminowaną, co jest dobrze udokumentowane – powiedział watykański sekretarz stanu na szczycie OBWE w stolicy Kazachstanu. Jest to pierwsze w tym stuleciu spotkanie szefów państw i rządów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poprzednie odbyło się w 1999 r. w Stambule. W Astanie obradują przedstawiciele 56 krajów członkowskich OBWE, w tym Watykanu, której delegacji przewodniczy kard. Tarcisio Bertone. Przypomniał on, że na świecie ponad 200 mln chrześcijan różnych wyznań doznaje trudności ze względu na struktury prawne i kulturowe.

Wolność religijna to jeden z tematów, jakie podjął w swej wypowiedzi. Podkreślił, że państwa winny wspólnie chronić ludzką godność, co stale głosi Stolica Apostolska. W obliczu kryzysu ekonomiczno-finansowego, który ukazał potrzebę wymiaru etycznego i solidarności, uważa ona za konieczne wprowadzenie logiki stawiającej osobę ludzką, a zwłaszcza rodzinę i ludzi potrzebujących, w centrum ekonomii. Popiera też przeciwdziałanie korupcji, zapobieganie klęskom żywiołowym, obronę praw emigrantów, zwłaszcza do legalnej pracy i do łączenia rodzin, oraz walkę z „handlem żywym towarem”.

Ludzka godność – stwierdził watykański sekretarz stanu – to motyw działania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na rzecz wszystkich praw człowieka. Do najbardziej podstawowych należy wolność religijna. Niestety religię, zwłaszcza chrześcijaństwo, często spycha się dziś na margines. Zagrażają jej nie tylko prześladowania, ale też relatywizm i fałszywe pojmowanie świeckości, które wyklucza religię z życia publicznego. Tymczasem wierzący, uczestnicząc w debacie publicznej, przyczyniają się do dobra społeczeństwa. Wspólnota międzynarodowa winna zwalczać nietolerancję i dyskryminację chrześcijan tak samo, jak nienawiść względem wyznawców innych religii.

Kard. Bertone przypomniał, że państwa członkowskie OBWE do tego się zobowiązały. Na obszarze objętym jej działaniem występuje nietolerancja względem chrześcijan. W pewnych państwach dyskryminują ich prawa, dochodzi do aktów przemocy względem nich, w tym nawet zabójstw, utrudnia się zarejestrowanie Kościołów, sprowadzanie i dystrybucję materiałów religijnych. W mediach wierzący doznają nietolerancji, a nieraz są wprost oczerniani. OBWE winna zwalczać te zjawiska – stwierdził szef delegacji Stolicy Apostolskiej na szczyt w Astanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama