Po Charliem Gardzie i Alfiem Evansie przyszedł czas na Altę Fixler, dwuletnią żydówkę ortodoksyjną, przyjętą do szpitala Royal Children w Manchesterze z poważnymi schorzeniami neurologicznymi po urodzeniu - alarmuje "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.
Sprawę opisała w dzienniku Angela Napoletano. "Wielką Brytanią wstrząsa nowy przypadek eutanazji na dziecku, wywołując także zamieszanie dyplomatyczne z Izraelem" - pisze włoska dziennikarka.
28 maja do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek od władz medycznych o zaprzestanie - "w najlepszym interesie" dziewczynki - procedur wspomagających jedzenie, picie i oddychanie. Sprzeciwia mu się rodzina, która prosi o przeniesienie dziecka do jednego z dwóch szpitali w Tel Awiwie, które zaoferowały przyjęcie dwulatki u siebie.
Państwo Fixlerowie powołują się także na fakt, że zaprzestanie terapii nie jest zgodne z ich przekonaniami i kulturą, biorąc pod uwagę, iż żydowskie prawo i religia zabraniają jakiejkolwiek formy eutanazji. Po ich stronie opowiedział się też ustępujący prezydent Izraela Reuven Rivlin, który wczoraj napisał list do księcia Karola, prosząc go o użycie swoich wpływów na spełnienie prośby rodziny. W ostatnich dniach sprawę poparło także dwóch wpływowych rabinów.
"Należy pamiętać, że czynnik religijny pojawił się po raz pierwszy w procesie zaprzestania terapii w przypadku Tafidy Raqeeb, dziewczynki muzułmańskiej, która w 2019 r. otrzymała pozwolenie na przewiezienie do Włoch" - przypomina A. Napoletano w "Avvenire". Autorem tamtego wyroku był sędzia Alistar MacDonald, ten sam, który orzekł "nie" dla wyjazdu Alty, uzasadniając, że dla dziewczynki nie ma szans powrotu do zdrowia. Rodzina Fixlerów rozważa odwołanie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.