Grecki matematyk i filozof przyrody - Archimedes; pierwszy polski zdobywca Nagrody Templetona - Michał Heller; twórca teorii Wielkiego Wybuchu - Georges Lemaitre, to uczeni, których przy stole wigilijnym chętnie spotkaliby znani polscy przedstawiciele świata nauki.
O swoich wymarzonych naukowych spotkaniach wigilijnych opowiadają PAP m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Barbara Kudrycka, prezes PAN - prof. Michał Kleiber, prof. Łukasz Turski i dyrektor Centrum Nauki Kopernik - Robert Firmhofer.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka na wigilię chciałaby zaprosić dwoje polskich wybitnych naukowców pracujących w Stanach Zjednoczonych.
"Byłoby mi miło gościć u siebie panią prof. Marię Siemionow, słynną chirurg która dokonała pierwszego w USA przeszczepu twarzy i pana prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego, który jest wybitnym chemikiem pracującym na uniwersytecie w Pittsburgu" - powiedziała PAP minister. Jak dodała, chciałaby poprosić ich o zachęcenie do powrotu do kraju młodych polskich naukowców współpracujących z nimi za granicą.
Roboczy obiad natomiast, zamiast wieczerzy wigilijnej, minister nauki chciałaby zjeść z laureatami nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2009 r. Elinor Ostrom i Oliverem Williamsonem, którzy dostali Nobla za analizę ekonomicznych aspektów zarządzania.
"To troszeczkę zazębia się z dyscypliną naukową, którą reprezentuję, czyli administracją publiczną" - podkreśliła Kudrycka. Badania noblistów dotyczyły różnych form zarządzania i ich efektywności w zależności od charakteru organizacji oraz sytuacji rynkowej. "Teraz, jako minister, chętnie był z nimi porozmawiała o tym, aby móc nie tylko pracować nad tym w teorii, ale móc również skorzystać z ich wiedzy w praktyce" - powiedziała Kudrycka.
Z kolei prezes Polskiej Akademii Nauki prof. Michał Kleiber najchętniej na kolację wigilijną zaprosiłby specjalistę z dziedziny bioetyki. "Uważam, że problematyka bioetyczna we współczesnej medycynie jest po pierwsze pasjonująca, a po drugie niezwykle ważna. Jest tyle otwartych pytań w tym obszarze, na które nie ma definitywnych odpowiedzi" - powiedział PAP Kleiber.
Zaznaczył, że część z nich kłóci się z naszymi tradycyjnymi wyobrażeniami o etyce działania lekarza. "Choćby terapie za pomocą komórek macierzystych, które w Polsce budzą szalone kontrowersje, a na świecie są uprawiane. Najchętniej porozmawiałbym właśnie o takich sprawach - to są w tej chwili najbardziej fascynujące wyzwania, które stoją przed nauką" - wyjaśnił prezes PAN.
Jak wyjaśnił, na świecie jest bardzo wiele osób, które podejmują dyskusję na ten temat. "W Polsce typowym przedstawicielem tej wspaniałej grupy osób jest prof. Zbigniew Szawarski, wielki etyk i filozof" - zaznaczył Kleiber.
"Święta są dobrą okazją do porozmawiania z naukowcem, który jednocześnie jest księdzem" - powiedział PAP dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer wymieniając belgijskiego księdza i naukowca Georges'a Lemaitre'a.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.