Do spojrzenia wiarą na naszych „starszych braci w wierze” zachęca abp Józef Michalik. Metropolita Przemyski będzie gospodarzem ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu. Wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje i koncerty będą miały miejsce w Przemyślu 15 i 16 stycznia.
To już czternasty Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. - We wzajemnych relacjach katolicko-żydowskich w Polsce dokonało się już bardzo wiele – uważa bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Podkreśla jednak, że potrzeba dalej wiele cierpliwości i taktu, aby przywracać tradycje współobywatelstwa i wzajemnego zaufania, które naruszyła tragedia Zagłady. Dzień Judaizmu to dla chrześcijan czas odkrywania prawdy, że kto spotyka Jezusa - spotyka judaizm.
Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu będą miały miejsce w Przemyślu. Na łamach tygodnika „Niedziela” metropolita przemyski abp Józef Michalik wspomina, że na terenach archidiecezji przemyskiej mieszkało wielu Żydów. - Między ludźmi obydwu narodów i religii były pozytywne i mocne relacje. Wielu Polaków ofiarowało życie dla ratowania swoich sąsiadów podczas trudnego okresu okupacji. Trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie wojny. Myślę, że to jest wielkie dziedzictwo, które wyzwalało dobro z obydwu stron, i warto się wspólnie pomodlić, żeby Pan Bóg prowadził nasze narody w swojej łasce i błogosławieństwie, żeby nastawała większa życzliwość, zrozumienie, większa gotowość pomocy – zaznacza abp Michalik. Pisze, że kontakty między żydami i chrześcijanami obecne w historii i dziś są potrzebne.
Przemyskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się w dniach 15-16 stycznia. Z okazji Dnia Judaizmu przewidziano wystawy, wykłady i okolicznościowe katechezy w szkołach, projekcje filmów, dyskusje. Przede wszystkim jednak dzień ten wypełni zgodna i jednogłośna modlitwa, pogłębiona duchową refleksją nad Słowem Bożym. W niedzielę 16 stycznia w katedrze greckokatolickiej odbędzie się nabożeństwo ku czci bł. ks. Emiliana Kowcza, a o godz. 16.30 w archikatedrze przemyskiej nastąpi wspólne nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem m.in. abp. Józefa Michalika i Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, rabina Warszawy i Łodzi. Z kolei o godz. 13.15 na przemyskim Kirkucie przy ul. Słowackiego odbędzie się modlitwa za zmarłych. Przewidziano także dyskusję panelową z udziałem m.in. bp Mieczysława Cisły, Michaela Schudricha i Piotra Kadlčika. Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie archidiecezji przemyskiej (www.przemyska.pl).
Mottem styczniowego Dnia Judaizmu są słowa skierowane przez Boga do Abrahama: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (...) i złóż go w ofierze...” (Rdz 22,2). Jest ono kontynuacją prezentacji wielkich postaci starotestamentalnych, które stanowią wzór wiary. „Postać Izaaka zawiera w sobie wiele współczesnych odniesień cywilizacyjnych, egzystencjalnych, kulturowych i religijnych” – podkreśla bp Cisło.
Materiały duszpasterskie na Dzień Judaizmu przygotował Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, stały zespół Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. Znajdziemy w nich słowo przewodniczącego bp. Mieczysława Cisły, teksty liturgiczne oraz homilię na XIV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce oraz modlitwę Benedykta XVI z Jerozolimy. Jak podkreśla bp Cisło, synagoga rzymska była już trzecią, jaką papież Benedykt XVI odwiedził po synagogach w Kolonii i w Nowym Jorku. Dodaje przy tym, że „dialog Kościoła z Żydami, braterskie spotkania i refleksje, modlitwa i pochylanie się nad wspólną świętą Księgą Bożego Objawienia nie są związane z charyzmatyczną osobowością tego czy innego papieża, ale fundamentalną opcją Kościoła, rodzącą się z przesłania Chrystusowej Ewangelii”.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.