Hierarchowie polskiego Kościoła, uczestniczący w obchodach 100-lecia założenia polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, wzięli udział we wtorek rano we mszy w Grotach Watykańskich w kaplicy w pobliżu grobu Jana Pawła II.
Koncelebrze, w której udział wzięli między innymi prymas senior kardynał Józef Glemp i przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik, przewodniczył prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. On też wygłosił kazanie, które poświęcił postaci świętego Józefa Sebastiana Pelczara (1842- 1924), założyciela Instytutu. Arcybiskup Kowalczyk zwrócił uwagę na cele, jakie wyznaczył polski święty zakładając tę placówkę w Wiecznym Mieście; zależało mu - przypomniał - na kształtowaniu osobowości księży.
Papieski Instytut Polski jest domem, w którym mieszkają księża, skierowani do Rzymu na studia kościelne. Jest to instytucja kościelna, pozostającą w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej i poddana władzy oraz nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski.
W poniedziałek uczestników rocznicowych uroczystości przyjął na audiencji w Watykanie Benedykt XVI. W jej trakcie prymas Józef Kowalczyk podziękował papieżowi za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i wyznaczenie daty wyniesienia go na ołtarze. Benedykt XVI powiedział, że bardzo cieszy się z tego wydarzenia.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.