Reklama

Katolicy i muzułmanie apelują o dialog

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zwróciła się z apelem o propagowanie dialogu międzyreligijnego i podejmowanie prac na rzecz pokojowego współistnienia wyznawców różnych religii w Polsce i na świecie. Za trzy dni obchodzony będzie XI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

W wydanym z tej okazji oświadczeniu, Rada nawiązuje do hasła obchodów: "Chrześcijanie i muzułmanie: razem, by przezwyciężyć przemoc między wyznawcami różnych religii" i podkreśla, że jest to "niezwykle aktualne w czasie, gdy nasila się zarówno przemoc fizyczna wobec wyznawców różnych religii, zwłaszcza chrześcijan i szyitów w Iraku, Koptów w Egipcie oraz zwolenników ahmadijji w Indiach, jak i ataki słowne na wierzących oraz zaangażowanych w dialog międzyreligijny także w Europie".

Autorzy oświadczenia podkreślają też, że podstawą chrześcijańskiej etyki jest głoszone przez Jezusa Chrystusa przykazanie miłości obejmujące wszystkich: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują". Przypominają także, że za wszelkie akty przemocy dokonane w imię Boga i religii Kościół katolicki przepraszał szczególnie na przełomie tysiącleci słowami i gestami Jana Pawła II.

"Także ortodoksyjny islam nie pozwala na nieuzasadnione stosowanie przemocy. Koran nakazuje szacunek do każdego człowieka bez względu na rasę i status społeczny. Nie legitymizuje agresji, głosząc, że +Nie ma przymusu w religii+ To nadinterpretacja koranicznego przesłania prowadzi do wypaczeń i nadużyć" - czytamy w oświadczeniu Rady.

Rada wskazuje na wyrazy solidarności muzułmanów ze społecznością koptyjską podczas noworocznej tragedii chrześcijan w Aleksandrii. Chodzi o zamach terrorystyczny na Kościół koptyjski, w którym zginęły 23 osoby, a ponad 100 zostało rannych. "Wielu egipskich wyznawców islamu - w tym politycy, duchowni i artyści - uczestniczyło w liturgii bożonarodzeniowej, stanowiąc żywe tarcze osłaniające Koptów i ich kościoły. Również we Francji przywódca tamtejszych muzułmanów wziął udział w koptyjskiej liturgii. Zamach w Aleksandrii potępiła Organizacja Konferencji Islamskiej. W czasie Bożego Narodzenia muzułmanie strzegli chrześcijańskich miejsc kultu także w Indonezji" - podkreśla.

Gdy do zamachu odniósł się papież Benedykt XVI apelując o ochronę praw wspólnoty chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie i pohamowanie nietolerancji religijnej, instytucja teologiczna sunnickiego islamu, kairski uniwersytet Al-Azhar zawiesił dialog ze Stolicą Apostolską. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów ma nadzieje, że poprawa relacji nastąpi dzięki spotkaniu przedstawicieli różnych religii w Asyżu. "W tym roku, 27 października, mija dwudziesta piąta rocznica spotkania, które z inicjatywy Jana Pawła II zgromadziło wielu przedstawicieli różnych tradycji religijnych oraz uświadomiło wierzącym współodpowiedzialność za pokój na świecie. Udział w jubileuszowych uroczystościach zapowiedział Benedykt XVI, który zaprosił na nie także przywódców innych wyznań i religii. Planowane spotkanie ma być wyraźnym znakiem sprzeciwu wobec +wykorzystywania przesłania religijnego do uprawomocnienia przemocy+" - podkreślają autorzy oświadczenia.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama