Pod tym, tradycyjnym już hasłem, rozpoczęło się 6 lutego br. kolejne Światowe Forum Społeczne
Tegorocznym gospodarzem Forum jest senegalska stolica Dakar. Ale o co w tym wszystkim chodzi? Światowe Forum Społeczne jest spotkaniem mającym na celu wzmocnienie działań oporu oraz promocję alternatyw wobec kapitalistycznej mondializacji, która rządzi dzisiejszym światem. Jest to międzynarodowe spotkanie altermondialistów, ludzi, którzy wierzą w to, iż inny, tzn. lepszy świat, jest jeszcze możliwy. Forum to głos tych, którzy na co dzień „nie mają głosu” i są często ofiarami systemów politycznych, nierównej dystrybycji zasobów naturalnych, zawłaszczania ziemi na rzecz wielkich koncernów międzynarodowych oraz łamania praw człowieka. Jest to także odpowiedź na decyzje światowych szczytów państw silnych gospodarczo, których polityka nie zawsze ma na celu dobro populacji, szczególnie tych najbardziej potrzebujących.
W programie Światowego Forum Społecznego są setki konferencji oraz warsztatów dotyczących polepszenia sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie. Jest to okazja na jak największe uświadomienie ludności całego świata, poprzez uczestników Forum, o niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą aktualny sposób sprawowania władzy w różnych częściach globu. Głównymi aktorami Forum są międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe. Wymiana doswiadczeń z różnych części świata oraz wzmocnienie więzi społecznych jest jednym ze środków, który może uczynić godnym życie ludzkie.
Tegoroczne forum jest jak najbardziej zorientowane na kontynent afrykański, z którego nieustannie dobiega nieusłyszalny krzyk ludzkości o lepsze jutro.
Jako Misjonarze Afryki, nie możemy być obojętni na całe to zło dziejące się na naszych oczach na kontynencie, który stał się dla nas domem : „inna Afryka jest możliwa”. Nasza misja to także uczestnictwo w wydarzeniach, które decydują o losie Afryki i warto zasiać nawet najmniejsze ziarno, które być może wykiełkuje za kilkadziesiąt lat.
Światowe Forum Społeczne – inny świat jest możliwy. Dołączysz się?
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.