Uroczystym biciem dzwonów w tarnowskich kościołach rozpoczęła się Msza św. żałobna w intencji abp. Józefa Życińskiego, byłego biskupa tarnowskiego. Katedra jest wypełniona wiernymi z całej diecezji. Mszy św. przewodniczy biskup tarnowski Wiktor Skworc, który wygłosił też homilię.
Na kolejnej stronie pełny tekst homilii bpa Skworca.
Do Tarnowa przyjechali metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup elbląski Jan Styrna, biskup gliwicki Jan Wieczorek, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Artur Miziński, bp Janusz Kaleta z Kazachstanu. Obecni są też biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Mszę św. koncelebruje ok. 400 kapłanów. Dawnego ordynariusza tarnowskiego i metropolitę lubelskiego żegnają też kapłani z Warszawy, Lublina i Częstochowy.
Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, "Solidarności" obecni są ze sztandarami. Przy trumnie modli się Straż Papieska, która powstała z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Tarnowa i działa do dziś.
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego ok. godz. 15.10 przyjechała do Tarnowa. Przez cały czas tłumy wiernych modliły się w katedrze. Ludzie wpisują się do księgi kondolencyjnej, którą wyłożono w kościele. Po trwającej obecnie Mszy, modlitewne czuwanie potrwa do godziny 22.00.
Tarnowska Kuria zaapelowała do wiernych, aby na uroczystości nie przynosić kwiatów, zaś zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza, która przyznaje stypendia dla zdolnej młodzieży. Założył ją abp Józef Życiński. Na ten cel zostanie także zebrana składka podczas Mszy św. żałobnej. Do tej pory pomogła ona ok. 1,5 tys. młodym ludziom.
Homilii bpa Skworca możesz posłuchać:
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.