Około 3 tys. obywateli Turcji weszło w środę rano w libijskim porcie Bengazi na pokład promów, którymi odpłynęli w drogę powrotną do kraju w ramach masowej ewakuacji zorganizowanej po brutalnej odpowiedzi reżimu Muammara Kadafiego na antyrządowe protesty.
Według danych oficjalnych, w zamieszkach, które towarzyszyły protestom, śmierć poniosło dotychczas 300 osób: 242 cywilów i 58 żołnierzy.
Tureckie MSZ podało, że prom Orhan Gazi wypłynął z Bengazi w środę o godz. 3.30 czasu miejscowego (2.30 czasu polskiego) z ok. 1500 osobami na pokładzie. Z kolei prom Osman Gazi odbił od nabrzeża o godz. 5. Na jego pokładzie było również 1,5 tys. ludzi.
Obywatele Turcji ewakuowani z Libii trafią do portu w Marmaris na południowym zachodzie kraju. Podróż potrwa około 20 godz. Swoich obywateli ewakuują też m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania i USA.
We wtorek rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki poinformował, że w środę, najprawdopodobniej w godzinach porannych, do Trypolisu poleci rządowy embraer, który zabierze tych Polaków mieszkających w Libii, którzy zgłosili chęć powrotu do Polski. Chętnych jest około 70 osób.
Protesty przeciwko reżimowi Kadafiego, który rządzi Libią od 42 lat, rozpoczęły się tydzień temu na wschodzie kraju, m.in. w Bengazi. Następnie gwałtowne zamieszki objęły Trypolis. Przeciwko demonstrującym brutalnie wystąpiły siły bezpieczeństwa i wojsko.
We wtorek Kadafi zagroził w przemówieniu do narodu krwawymi represjami, podobnymi do tych z pekińskiego Placu Tiananmen w 1989 roku, i zapewnił, że pozostanie w Libii jako "przywódca rewolucji".
Także Departament Stanu USA zapowiedział, że w środę rozpocznie ewakuację obywateli amerykańskich z Libii na Maltę wyczarterowanym promem.
W opublikowanym komunikacie wezwano wszystkich Amerykanów przebywających w Libii i chcących opuścić ten kraj aby stawili się w porcie w Trypolisie w środę rano. Prom ma odpłynąć na Maltę tego samego dnia ok. godz. 15.
Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej, że "jak zawsze, bezpieczeństwo i pomyślność Amerykanów jest naszym najwyższym priorytetem. Jesteśmy w kontakcie z wieloma przedstawicielami rządu libijskiego pośrednio i bezpośrednio i z innymi rządami w regionie, by próbować wpłynąć na przebieg wydarzeń w Libii" - dodała.
Przedstawiciele administracji prywatnie wyjaśniają, że stosunkowo powściągliwy ton oświadczenia szefowej dyplomacji wynika stąd, iż Waszyngton obawia się o bezpieczeństwo personelu ambasady USA w Trypolisie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.