Katechizm dla młodzieży „YouCat” jest „udaną syntezą materiałów z Katechizmu Kościoła Katolickiego” i zarazem doskonałym przykładem nowej ewangelizacji – wyznaje kard. Karl Lehmann. Przedmowę do Katechizmu napisał Benedykt XVI.
Prezentacja jego niemieckiej wersji odbyła się 28 marca w Moguncji. Uczestniczył w niej przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann.
Fakt, że przy redakcji „YouCat” pracowało wielu młodych ludzi, jest czymś nowym, podkreślił kard. Lehmann i dodał, że wobec tego katechizm nie został narzucony młodzieży, lecz to sama młodzież stała się w znacznym stopniu podmiotem „YouCat”, bo to ona stawiała pytania, a także miała wpływ na język tej publikacji.
Jest to niezwykłe świadectwo odnowy w tradycji Katechizmu, a zarazem nowe podejście do młodego pokolenia – uważa kard. Lehmann. Katechizm dla młodzieży został przygotowany w formie pytań i odpowiedzi oraz komentarzy na marginesie. Biskup Moguncji uważa, że ta forma jest „dobrym przykładem wczucia się w dzisiejszą kulturę młodzieżową”, gdyż „wiara Kościoła została zręcznie powiązana z mentalnością współczesnych młodych ludzi”.
Wielkie wrażenie na kard. Lehmannie zrobiła też przedmowa Benedykta XVI. Przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich uważa, że poprzez nowe media, zwłaszcza korzystanie z Internetu, papież pragnie umożliwić nową wspólnotę między młodymi ludźmi, którzy będą dyskutowali nad wielkimi problemami, również jako owoc Światowych Dni Młodzieży. W epoce umiędzynarodowienia kontaktów i w sytuacji katolicyzmu otwartego na świat „YouCat” może stać się „sercem” nowej ewangelizacji. Jest to doskonały przykład nowej ewangelizacji, który powinien spotkać się z wielką uwagą i uznaniem – stwierdził kard. Lehmann.
Ks. dziekan Johannes zu Eltz z Frankfurtu podkreślił, że autorom „YouCat” udało się „przedstawić całość wiary językiem, którym posługuje się dzisiejsza młodzież”. Wyraził nadzieję, że Katechizm zachęci młodych ludzi do „ciekawego dialogu z wiarą”, a zarazem będzie „narzędziem do dialogu na równym poziomie” z młodzieżą.
Bernhard Meuser, dyrektor Wydawnictwa Pattloch poinformował, że wstępny nakład niemieckiej wersji „YouCat”, wynosi 100 tys. egzemplarzy. Przyznał, że wydawnictwu bardzo zależy, żeby „YouCat” szybko znalazł się na liście bestsellerów. Dochód ze sprzedaży tej publikacji przeznaczony jest na potrzeby fundacji, która finansuje młodzieżowe projekty nowej ewangelizacji.
Niemieckojęzyczna wersja katechizmu dla młodzieży ukazała się w wydawnictwie Pattloch 25 marca. Licząca 304 strony publikacja pod redakcją metropolity Wiednia, kard. Christopha Schönborna, składa się z 527 pytań i odpowiedzi i jest oparta na opublikowanym w 1992 r. Katechizmie Kościoła Katolickiego. W redakcji „YouCat”, obok księży, teologów i religioznawców, uczestniczyło 65 przedstawicieli młodzieży z krajów niemieckojęzycznych.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.