Od poniedziałku mieszkańcy aglomeracji katowickiej mogą kupować bilety kolejowe przez telefon komórkowy.
Ułatwienie dotyczy aglomeracyjnych biletów strefowych sprzedawanych przez Przewozy Regionalne, największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Stało się to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z jednym z operatorów płatności mobilnych.
Zakupu można dokonać niezależnie od sieci GSM czy posiadanego modelu telefonu. Użytkownicy telefonów nie muszą również mieć w telefonach specjalnego oprogramowania. Bilety komunikacyjne w systemie CallPay można kupić o każdej porze. Wszystko odbywa się za pomocą połączenia głosowego na określony numer odpowiadający danej strefie lub miastu, np. w przypadku strefy A klient dzwoni pod nr tel. 32/4420901. Numery telefonów kolejnych stref różnią się tylko ostatnią cyfrą. Kupiony w ten sposób e-bilet wystarczy pokazać konduktorowi. Ten z kolei sprawdzi go za pomocą urządzenia mobilnego.
Pasażer, który chce kupić w ten sposób bilet ponosi koszt - trwającego kilka sekund - połączenia. Najpierw jednak trzeba się zalogować w systemie telefonicznie pod numerem 22/1001600 lub na stronie internetowej www.callpay.pl. Uruchomienie usługi następuje po przelaniu wybranej przez podróżnego kwoty.
System został sprawdzony na grupie osób, które ukończyły 50 rok życia, co - jak podały Przewozy Regionalne - potwierdziło, że jest to "rozwiązanie, które zostanie przyswojone zarówno przez osoby młode, jak i mniej obeznane z nowoczesnymi technologiami".
Anna Lenarczyk, dyrektor pionu handlowego Przewozów Regionalnych wyjaśniała, że Śląsk został wybrany pilotażowo "ze względu na specyfikę regionu tj. dużą liczbę osób wybierających codziennie kolej i podział aglomeracji katowickiej na czytelne strefy".
Przewozy Regionalne zapewniają, ze system jest prosty w obsłudze. Operator zapewniał, że umożliwia on także wnoszenie opłat za komunikację miejską, parkingi, czy też za przejazdy taksówkami.
Z komunikacji kolejowej korzysta miesięcznie ponad 110 tys. pasażerów, najwięcej przewija się przez dworzec kolejowy w Katowicach, który aktualnie jest w remoncie. Pasażerowie mają więc nieco trudniejszy dostęp do kas kolejowych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.