Opera góralska opowiadająca o pobycie na Podhalu papieża Jana Pawła II 3 listopada zostanie zaprezentowana w rzymskim teatrze Capranica specjalnie dla dyplomatów, dostojników Watykanu, przedstawicieli włoskiej kultury i tamtejszej Polonii.
Jak powiedział PAP wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień, górale do Rzymu pojadą na specjalne zaproszenie ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Hanny Suchockiej.
Opera zatytułowana "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" to widowisko w czterech odsłonach, opowiadające o pielgrzymkach papieża pod Tatry i jego związkach z góralami. Autorem libretta jest poeta regionalny z Poronina, Franciszek Łojas - Kośla. W widowisku występuje 120 artystów - amatorów z 37 miejscowości Podtatrza.
Koszty podróży i kilkudniowego pobytu grupy artystów w Rzymie wyniosą około 200 tys. zł. Połowę tej kwoty przeznaczył Samorząd Województwa Małopolskiego, a ambasada Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej zadeklarowała pokrycie kosztów związanych z wynajęciem teatru oraz drukiem i dystrybucją zaproszeń.
Do przedsięwzięcia dołożą się również sami artyści, którzy organizują biletowany koncert, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie wyjazdu. W najbliższym czasie widowisko będzie można obejrzeć w niedzielę w zakopiańskim kinie "Sokół".
Góralska opera rozpoczyna się od momentu wyboru Polaka na Stolicę Piotrową i reakcjach górali na tę wieść. Kolejne akty sztuki mówią o pielgrzymkach papieża pod Tatry, o życiu Wielkiego Polaka w Watykanie i jego związkach z góralami. Operowym śpiewom towarzyszy mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrali bez partytury - ze słuchu.
Pomysłodawcą wystawienia opery o Janie Pawle II jest pochodzący z Podhala, a obecnie pracujący w Watykanie ks. Władysław Marian Zarębczan - wykładowca, dziennikarz, publicysta, kierownik archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
Dotychczas opera "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" była wystawiona czterokrotnie, w trzech miejscach, do których pielgrzymował papież w: Zakopanem, Nowym Targu i Ludźmierzu.
Operę o papieżu - Polaku, wyreżyserował znany animator kultury regionalnej, Józef Pitoń. Aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska - Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, a światło i dźwięk przygotował Marcin Słodyczka. Muzyczną stronę opery przygotował muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka. Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu samorządów z terenu powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego.
"Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów - górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była "Jadwisia spod regli" autorstwa Juliana Reimschlussela, zaprezentowana w 1963 roku. W 2009 roku górale wystawili operę "Naski Świat".
Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.