Reklama

Sześćsetne urodziny Joanny d’Arc

Z udziałem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego rozpoczynają się 6 stycznia w Domrémy-la-Pucelle w Wogezach we wschodniej części kraju obchody 600. rocznicy urodzin św. Joanny d’Arc. Obchody będą miały charakter kościelno-państwowy i obejmą cały kraj, a zwłaszcza miejsca związane z życiem i działalnością narodowej bohaterki i patronki Francji.

Reklama

Program pobytu głowy państwa w Domrémy przewiduje m.in. jego udział we Mszy św., którą odprawi biskup diecezji Saint-Dié – Jean-Paul Mathieu, po czym obejrzy okolicznościowy film, związany z postacią Dziewicy Orleańskiej i odbędzie się debata nt. ważności jej dokonań.

Z miasteczka Sarkozy uda się Vaucouleurs na południu sąsiedniego departamentu Mozy, gdzie święta znalazła schronienie przed spotkaniem z przyszłym królem Karolem VII. To tam rozpoczął się jej najważniejszy etap życia po opuszczeniu stron rodzinnych.

W ramach roku jubileuszowego Rada Generalna departamentu Wogezów przeznaczyła na wydarzenia, związane z obchodami, 270 tys. euro. Zdaniem większości mieszkańców tych stron, suma ta nie jest zbyt wysoka, stanowi bowiem zaledwie ¼ środków, jakie zamierza wydać na te cele Orlean. Burmistrz Domrémy Daniel Coince liczy na to, że w okresie jubileuszu najsłynniejszej córki tych stron przybędzie co najmniej tylu samo pielgrzymów i turystów, ilu zjawia się ich tutaj każdego roku, to znaczy nie mniej niż 30 tysięcy.

Należy podkreślić, że wizyta prezydenta w miejscu urodzin św. Joanny odbędzie się w przededniu rozpoczęcia obchodów rocznicy przez skrajnie prawicowy Front Narodowy Jeana-Marie Le Pena, który – zdaniem mediów francuskich – zmonopolizował i „zawłaszczył” sobie postać patronki Francji. Córka założyciela tej partii – Marine Le Pen jest kandydatką tego ugrupowania w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Również wizyta obecnego szefa państwa podporządkowana jest strategii wyborczej, gdyż swą kandydaturę będzie musiał on zgłosić najpóźniej w lutym br. Postać Dziewicy Orleańskiej wykorzystał on już w swej kampanii w 2007 r.

6 stycznia obchody rocznicowe rozpoczną się także w Orleanie Mszą św., której w tamtejszej katedrze Krzyża Świętego będzie przewodniczył miejscowy biskup Jacques Blaquart. W Wielkim Poście wszystkie parafie tego regionu rozważać będą niektóre z zagadnień związanych z dziejami Dziewicy Orleańskiej jak np. pokój, słuchanie głosu Bożego i dar z samego siebie. Na 11 lutego przewidziano pielgrzymkę z Domrémy do wspomnianego Vaucouleurs.

Uwieńczeniem obchodów będzie jubileuszowa Msza św., której 13 maja w bazylice w Domrémy będzie przewodniczył arcybiskup Paryża kard. André Ving Trois. Ponadto w Rouen, gdzie Joanna spłonęła na stosie, odbędzie się 28 i 29 czerwca poświęcony jej festiwal archidiecezjalny, a okolicznościowej Mszy św. będzie tam przewodniczył francuski kardynał kurialny Jean-Louis Tauran, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Sześćsetne urodziny Joanny d’Arc   Wikipedia (PD) Joanna d'Arc na koronacji Karola VII, obraz pędzla Jeana Auguste Dominique Ingres Joanna d’Arc urodziła się 6 stycznia 1412 w Domrémy w dzisiejszym departamencie Wogezach w ubogiej rodzinie wiejskiej, która później dzięki zasługom przyszłej świętej została nobilitowana (zaliczona do szlachty). Otrzymała głębokie wychowanie religijne, chociaż nie umiała czytać ani pisać. Jako 13-latka złożyła prywatny ślub czystości, wcześnie zaczęła też doświadczać przeżyć mistycznych i widzeń, dotyczących przede wszystkim przyszłości Francji.

Właśnie pod wpływem jednej z takich wizji i głosów wewnętrznych, gdy wojska angielsko-burgundzkie zajęły północną część kraju w 1429 r., udała się do następcy tronu Karola, namawiając go do ukoronowania się na króla i rozpoczęcia obrony Francji. Udało jej się przekonać przyszłego króla do podjęcia walk, a następnie poprowadziła żołnierzy do uwolnienia Orleanu, obleganego przez Anglików (8 maja 1429). Również dzięki jej słowom i sile przekonywania następca tronu został ukoronowany w Reims na króla Francji jako Karol VII.

Ale w następnym roku szczęście opuściło Joannę i na wiosnę 1430 w bitwie pod Compiègne została ranna i wpadła w ręce Burgundów, którzy z kolei wydali ją za duże pieniądze Anglikom. Znalazła się wówczas na zamku w Rouen, gdzie trafiła w ręce inkwizycji, która oskarżyła ją o czary i herezje, a jej wizje uznała za szatańskie. Skazano ją na śmierć przez spalenie. Zginęła na stosie 30 maja 1431 w Rouen.

Tymczasem jej śmierć niemal natychmiast rozsławiła jej imię, zapoczątkowała oddawanie jej czci i przyczyniła się do zakończenia wojny z Anglią. Również król Karol VII, który początkowo nie bronił jej, nakazał rewizję procesu i w 1455 wysłał akta sprawy do papieża Kaliksta III, który polecił odbycie procesu rehabilitacyjnego. Już 7 lipca 1456 w Rouen ogłoszono uniewinnienie Joanny, ukazując zarazem jej mistycyzm, czystość i posłuszeństwo Bogu, a także głęboki patriotyzm.

Późniejsze czasy – wojny, a następnie rewolucja francuska z jej ideami oświeceniowymi i antyklerykalizmem – nie sprzyjały jednak wyniesieniu Dziewicy Orleańskiej na ołtarze. Stało się to możliwe dopiero w XX wieku: 18 kwietnia 1909 św. Pius X ogłosił ją błogosławioną, a 16 maja 1920 Benedykt XV ją kanonizował. Jego następca Pius XI ogłosił ją w 1922 patronką Francji. Na mocy ustawy cywilnej z 10 lipca 1920 dzień jej śmierci – 30 maja jest narodowym świętem tego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama