Łapał bandytów, udając funkcjonariusza ABW

Przed sądem stanie 24-latek ze Zgierza, który przez kilka lat podawał się za funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i posługiwał się podrobioną legitymacją ABW. W tym czasie m.in. zatrzymał kilka osób podejrzewanych o przestępstwa.

Mężczyzna przyznał się w śledztwie do winy. Mówił, że robił to, bo zawsze chciał pracować w ABW i tak spełniał swoje marzenia. Znaleziono u niego m.in. podrobioną legitymację służbową funkcjonariusza i koszulkę z logo ABW. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do miejscowego sądu - powiedział w czwartek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Według prokuratury młody mężczyzna działał od września 2007 do listopada 2011 roku i w tym czasie kilkanaście razy podawał się za agenta ABW w różnych instytucjach państwowych i samorządowych; posługiwał się przy tym podrobioną legitymacją służbową.

Robił to też wtedy, gdy załatwiał swoje sprawy bądź innych osób. Zdarzało się również, że fałszywy funkcjonariusz ABW zatrzymywał osoby podejrzewane o przestępstwa i przekazywał je policji.

Według prokuratury, posługując się fałszywą legitymacją, zatrzymał on m.in. pijanego rowerzystę oraz dwukrotnie osoby podejrzewane o kradzieże w sklepach. W innym przypadku zwerbował osobę, która nielegalnie handlowała alkoholem, żeby została jego informatorem. Zbierał od niej informacje dotyczące świata przestępczego.

Podał się także za funkcjonariusza ABW w urzędzie, gdzie chciał załatwić przyspieszenie wydania dowodu osobistego. Tam też zatrzymał osobę podejrzewaną o popełnienie przestępstwa. "Mężczyzna był świadkiem rozmowy między urzędnikami, którzy mieli wątpliwość związaną z podrobieniem dokumentu przez interesanta. Zadeklarował wtedy, że jest funkcjonariuszem ABW, zatrzymał tę osobę i przekazał ją w ręce policji" - wyjaśnił Kopania.

24-latek posługiwał się też fałszywą legitymacją wobec strażników miejskich, gdy miał odpowiedzieć za wykroczenie. Podał się za funkcjonariusza ABW w banku, żeby uzyskać informacje o stanie konta, a także w jednym z zakładów karnych w regionie, bo chciał odbywać praktyki w więzieniu jako agent.

Na trop mężczyzny trafili prawdziwi funkcjonariusze ABW. Został zatrzymany po tym jak w zgierskiej jednostce wojskowej, podając się za funkcjonariusza, próbował załatwiać przyspieszenie przeniesienia jednego z żołnierzy w szeregi służb specjalnych.

24-latek usłyszał zarzuty podawania się za funkcjonariusza ABW i posługiwania się podrobioną legitymacją Agencji. Znaleziono u niego podrobioną legitymację służbową, koszulkę z logo Agencji, plakietki z oznaczeniami "przepustka stała" i tzw. smycz z napisem ABW.

Mężczyzna został dwukrotnie poddany badaniom psychiatrycznym; biegli uznali, że w chwili popełniania przestępstw był poczytalny. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności. (PAP)

szu/ bno/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »